NATO Afganistan'da daha fazla kalmaya göz kırpıyor!

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, "Suriyeli yetkililerin, kimyasal silahların imhasının BM Güvenlik Konseyi kararlarında ortaya konulan son tarihlere bağlı kalınarak gerçekleştiğinden emin olmaları gerekiyor" dedi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da temaslarda bulunan Rasmussen, İngiltere Başbakanı David Cameron ile bir araya geldi. Başbakanlık 10 Numara'da yapılan görüşmenin ardından Rasmussen, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Galler'de 4-5 Eylül'de düzenlenecek NATO Zirvesi'nin hazırlıkları başta olmak üzere birçok konuyu ele aldıklarını ifade eden Rasmussen, zirvede NATO'nun geleceğinin, transatlantik güvenliğin ve Afganistan'ın tartışılacağını belirtti. 

Rasmussen, NATO liderliğindeki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nün (ISAF) Afganistan'daki görevinin bu yıl sonu itibariyle biteceğini anımsatarak, "Çağrılırsak, 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle Afganistan'da yeni bir eğitim misyonunu görevlendirmeye hazırız" dedi.

NATO Genel Sekreteri, Suriye'ye ilişkin bir soruya ise şu yanıtı verdi:

"Kimyasal silahların ülkeden çıkarılmasından emin olmak Birleşmiş Milletler'in sorumluluğudur. Tabii ki bunun Suriye hükümetiyle işbirliği halinde yapılması gerekir. Suriyeli yetkililerin, kimyasal silahların imhasının BM Güvenlik Konseyi kararlarında ortaya konulan son tarihlere bağlı kalınarak gerçekleştiğinden emin olmaları gerekiyor. Dolayısıyla bu NATO'nun görevi değil. Ama NATO ve Rusya, talep edilirse, BM'yi destekleyip destekleyemeyeceğimizi değerlendireceğini açıkladı."

Rasmussen, Londra'daki temasları çerçevesinde, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ve Savunma Bakanı Philip Hammond ile de bir araya gelecek. 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09