Nahda Hareketi hükümete katılma kararı aldı

Nahda Hareketi Şura Meclisi müzakereler sonucunda anlaşmaya varılması durumunda hükümete katılma kararı aldığını açıkladı. Bu durum Nahda’nın hiçbir şekilde hükümette yer almasını istemeyen Halk Cephesi’nden olumsuz tepkiler almasına yol açtı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Tunus’ta hükümet kurma çalışmalarında yeni bir dönemeçten geçiliyor. Nahda Hareketi’ndeki en üst kurulu temsil eden Şura Meclisi yapılan oylamadan sonra ciddi bir teklif alması durumunda hükümetin kurulmasında işbirliği yapma kararı aldı.

Şura Meclisi Başkanı Fethi El-İbadi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, resmi bir teklif almaları ve hükümetin programı ve öncelikleriyle ilgili anlaşmaya varmaları durumunda hareketin ortaklığa hazır olduğunu ifade etti.

Nahda Hareketi’nin hükümete katılımlarının ne şekilde olacağı, hükümet programı, öncelikler vs. gibi konular Habib Es-Sid ile yapılan görüşmeler sonucunda belirlenecek. Ayrıntıların belirlenmesi görevini Hareket’in uygulama bürosu üstlendi. Ancak her halükarda karar Nahda’nın diğer partilere özellikle de Nahda’nın bu kararını “tecrit edilmekten kurtulmaya çalışıyor” şeklinde yorumlayan Nida Tunus’a yeni bir bakış açısıyla yönelmesini gerekli kılıyor.

Diğer yanda hükümetin kurulmasıyla ilgili çalışma yapan Halk Cephesi’nin, Nahda’nın kararını olumsuz bir adım olarak gördüğü belirtiliyor.

Nitekim Halk Cephesi’ndeki üst düzey isimlerden Murad El-Amduni, Nahda’nın hükümete katılacağı yönündeki kararının, Cephe’nin hükümete katılımını zor ve imkansız bir hale getirdiğini belirtti.

Öte yandan siyaset kulislerinde bu konuda yapılan yorumlarda, hareketin taleplerinin karşılanmaması ve müzakerelerin beklendiği şekilde geçmemesi durumunda Hareket’in kararının hükümete katılımla sonuçlanmayacağı da belirtiliyor.

Yorumcular Nahda’nın bu kararının Hareket’in karşıt partilere karşı aylar önce geliştirdiği yöntemin bir devamı niteliğinde olduğunu ifade ediyor. Her halükarda bu hükümetin bir süre önce bir araya gelmeleri imkansız olan partileri bir araya getireceğinin açık olduğu belirtiliyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09