Nahda: Bu Karar Mısır'ın Yararına Değil

Ürdün hükümeti Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatının (İhvan), Bakanlar Kurulu kararıyla "Terör örgütü" ilan edilmesini "Mısır'ın içişleri" olarak nitelendirirken, Tunus'ta iktidardaki üçlü koalisyon hükümetinin büyük ortağı Nahda Hareketi Partisi, "Karar, Mısır'ın yararına değil" yorumunu yaptı.

Ürdün Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Muhammed el-Mumni, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İhvan'ın "Terör örgütü" ilan edilmesin Mısır'ın içişleri olduğunu ve bu konunun kendilerini ilgilendirmediğini belirtti.

Kalkınma Bakanı Halid el-Kelalde ise Mısır ile Ürdün arasında özellikle ekonomi alanında güçlü ilişkiler olduğunu, Mısır'ın içişlerine müdahale etmelerinin uygun olmadığını ifade etti.

Ürdün İhvanı'nın faaliyetlerinin yasaklanması ihtimali sorusuna Kelalde, "Ürdün, İhvanı yasal bir örgüt olarak tanıyor. İhvan, uluslararası bir kuruluş ancak ülkemiz ile Mısır'daki örgüt arasında doğrudan bağlantı yok. Ürdün'deki İhvan, kanunlara uyduğu sürece yasaklanamaz" yanıtını verdi.

Tunus'ta iktidardaki üçlü koalisyon hükümetinin büyük ortağı Nahda Hareketi Partisi ise İhvan'ın, "Terör örgütü" ilan edilmesini "üzücü" olarak nitelendirirken, bu kararın Mısır'ın yararına olmadığı görüşünü savundu.

Nahda Hareketi Partisi sözcüsü Ziyad el-Azari, "Mısır'daki son gelişmeleri, özellikle İhvan'ın terör örgütü ilan edilmesini endişe ve üzüntüyle takip ettik. Mısır'ın ülkedeki İhvan güçlerini, devrimci güçleri, gençlik ya da halk hareketlerini bastırması, ülkedeki karmaşanın artmasına yol açacak. Bu ne Mısır'ın ne de herhangi bir tarafın yararınadır" değerlendirmesinde bulundu.

Azari, "İhvan'ın, şiddet yanlısı olmayan sivil bir hareket olduğu bilinir. Herkes buna şahittir. Mısır'da akıl ve mantık dilinin hakim olmasını, tüm siyasi kesimleri barındıran, baskı ve istisnai uygulamalara son veren, demokrasinin güçlenmesine yardımcı olan siyasi bir düzenin an en kısa zamanda kurulmasını temenni ediyoruz" ifadesini kullandı.

Mısır Bakanlar Kurulu, dün, İhvan'ı "Terör örgütü" ilan etmiş ve üyeliği tespit edilen herkese cezai müeyyide uygulanacağını açıklamıştı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09