Myanmar hükümeti baskılar sonucu soruşturma başlatıyor

Myanmar hükümeti, ülkenin batısındaki Rahine eyaletinde geçtiğimiz günlerce çok sayıda Rohingya Müslümanının öldürülmesi olayı için soruşturma başlattığını açıkladı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Myanmar Dışişleri Bakanı Wunna Maung Lwin, hükümetin Maungdaw bölgesinde şiddet olaylarına yol açan durumları soruşturmak için bir ekip oluşturduğunu söyledi.

Bunun yanında hükümet, herhangi bir yabancı grubun soruşturmaya katılmasına müsaade etmeyeceğini belirtti.

Myanmar yetkililerinin Rahine’de soruşturma yapmayı, uluslararası platformda yapılan baskılar sonucu kabul ettiği ifade ediliyor.

BM raporları, son olaylarda en az 48 Rohingya Müslümanının Budist çeteler tarafından öldürüldüğünü dile getiriyor.

Myanmar hükümeti ise raporların hatalı olduğunu söyleyerek reddetti.

Bununla beraber, bazı diğer açıklamalar hükümetin de Müslümanlara karşı yapılan şiddet eylemlerine katıldığını öne sürüyor. Myanmar’ın güvenlik güçleri aşırıcı Budistlerin işlediği suçları görmezden gelmekle suçlanıyor.

Uluslararası kuruluşlar ve insan hakları örgütleri, hükümeti Rohingyalı Müslüman kadınlara karşı yapılan şiddetten sarf-ı nazar etmekle suçluyor.

BM, Myanmar’ın Rahine eyaletinde yaşayan Rohingya Müslümanlarını, dünyanın en çok zulme uğrayan topluluklarından addediyor.

Rahine bölgesinde Müslümanlara karşı yapılan şiddet olaylarında son iki yılda yüzlerce Müslümanın yaşamını yitirdiği ifade ediliyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09