KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 27.3.2018 16:54:39

Mustafa Başpınar: İnsanlar kendi oylarıyla büyüttüğü iktidardan korkuyor

Hikâyeci Mustafa Başpınar, Özgür Yazarlar Birliği’nde “Günümüz Öyküsünde Öne Çıkan Temalar” başlıklı söyleşide konuştu. Mustafa Başpınar: İnsanlar kendi oylarıyla büyüttüğü iktidardan korkuyor

İslami Analiz/Haber Merkezi

Hikâyeci Mustafa Başpınar, Özgür Yazarlar Birliği’nde “Günümüz Öyküsünde Öne Çıkan Temalar” başlıklı söyleşide konuştu.

"Müslüman yazar başkalarının dertleriyle dertlenebilmeli" diyen Başpınar, Müslümanların emek sömürüsü, işçi meseleleri, ırk-dil sebeplerinden ötürü yaşanan çatışmalar gibi bir takım sosyal konuları konuşmakta zayıf kaldıklarını belirtti ve "muhafazakârlara göre sanatçının siyasetle ilişkisi olmamalı. Eleştiriyi siyaset olarak görüyorlar ama iktidarın yanında olmayı siyaset görmüyorlar" ifadelerini kullandı.

Başpınar'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

- Bir yazarı “Bireysel yazıyor.” diye eleştirmek ne kadar yerinde? Bireysel - toplumsal olarak değerlendirmek dünyaya bakış ile ilgili. Her bireysel konu topluma değiyor, birey toplumda yaşıyor neticede.

- Dindar ya da muhafazakâr kesimin öykülerine baktığımızda en çok işlenen konuların başında “bireyin açmazları, modern dünya karşısındaki sıkıntıları” geliyor. Ancak muhafazakârlar bu konuları iyi işleyemiyor, iyi metinler ortaya çıkamıyor.

- Kürt sorununu Cihan Aktaş, Yıldız Ramazanoğlu, Ahmet Örs, Emine Uçak Erdoğan ve eklenebilecek birkaç ismin dışında İslami diyebileceğimiz o geniş kesimin öykülerinde göremiyoruz. İşçilerin problemleri, emeğin sömürülmesi, ırk ve dil sebebiyle dışlanma konularını da muhafazakâr camiada göremiyoruz. Varsa yoksa 28 Şubat, o da başörtüsü bağlamında ele alınıyor.

- Kürt sorununu işlemek için Kürt olmak gerekmiyor, işçi meselesi için işçi olmak gerekmiyor. Müslüman yazar başkalarının dertleriyle dertlenebilmeli ki işçi ölümlerini, maden göçüklerini ele alabilsin.

- Hasan Ali Toptaş’ın “Ölü Zaman Gezginleri” kitabında “Yago” diye bir öykü var. Bu öyküde sınır konusu (Suriye sınırı üzerinden) çok insani olarak ele alınmış. Sınır konusu dindar camiada yine işlenmeyenlerden.

- Dindarların çıkardığı dergilerin son sayılarına şöyle bir baktığımda nostalji, çocukluk, anılar gibi konular çokça ele alınmış ama toplumsal meseleler ele alınmamış. Sosyal konularda sol kesim daha ağır basıyor.

- İnsanlar kendi oylarıyla büyüttüğü iktidardan korkuyor.

- Kanaat önderi olmak iktidarla ilişkiyi mi gerektirir, sessiz olmayı mı?

- Muhafazakârlara göre sanatçının siyasetle ilişkisi olmamalı. Eleştiriyi siyaset olarak görüyorlar ama iktidarın yanında olmayı siyaset görmüyorlar.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09