Mursi’den seçim yorumu: ‘Darbe liderinin atanması tiyatrosu’

Mısır'da askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Abdulfettah Sisi’nin Cumhurbaşkanı seçilmesini, ‘Darbe liderinin atanması tiyatrosu’ olarak niteledi, mücadele çağrısı yaptı.

Mısır'ın demokratik yollarla seçilen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabında yayımlanan mesajında , Cumhurbaşkanlığı seçimini darbe lideri eski Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi'nin kazanmasını değerlendirdi.

Mursi, "Arkanızda duran halk kitleleri, darbenin liderinin atanması tiyatrosunda gürüldeyen sessizliğini dünyaya duyurdu. Dünyadaki özgür halklar yalanlar üzerine inşa edilen bu günahkar darbeci rejimi tanımadı, hiçbir özgür de tanımayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Mesajında, görevi boyunca yolsuzluk ve suçlarla mücadeleden geri durmadığını vurgulayan Mursi, “Doğrularım da oldu hatalarım da. Ancak bana verdiğiniz emanete ihanet etmedim ve etmeyeceğim. Yıllarımı onların suçlarıyla mücadele için harcadım, yaşadığım müddetçe de mücadeleme devam edeceğim" ifadelerini kullandı.

Mısır halkına "Birlik içinde olun ayrılmayın. Birbirinizle çekişmeyin. Sonra içinize korku düşer ve gücünüz, devletiniz elden gider" çağrısı yapan Mursi, şunları kaydetti:

"Ey devrimci halk! Kutsal devrimimize bu büyük zorluklarla mücadele etmeyi takdir eden Allah, Mısır'ın diğer ümmetler karşısında iftihar ettiği kadın, erkek gerçek devrimcileri bu zorluklar için hazırladı. Özgür devrimciler! Barışçıl beyaz devrim yolunda dağ gibi dimdik, titretircesine kararlı yürümeye devam edin. Devrimin en yakın zamanda zaferle sonuçlanacağına inancım tam."

 ‘Allah'ın zaferine, davamızın adaletine ve sizlere güveniyorum’

"Özgür devrimcilere", "barışçıl beyaz devrim mücadelesine devam" çağrısında bulunan Mursi, mesajını şöyle tamamladı:

 "Mısır'ın devrimci gençleri. Dünyayı kendinize hayran bıraktınız. Siz bugünün ve yarınınsınız. Şimdinin ve geleceğinsiniz. Hatta siz vatansınız. Azim ve sebatınızla bu devrim sancağını kaldıracağınıza ve onu onurlu zafere ulaştıracağınıza inanıyorum. Devrim, devrim. Sabır, sabır. Şimdiden, bizden sonraki yeni nesillere nasıl sabrederek kazandığınızı, neleri feda ederek bu mücadeleyi kazandığınızı anlatırken görüyorum. Şehitlerin kanı, yaralıların, tutukluların verdiği mücadele heder olmayacak. Bu, zor bir yol biliyorum ama Allah'ın zaferine, davamızın adaletine ve sizlere güveniyorum." 

Mesajın, Mursi'ye ait olduğunu teyit eden Mursi'nin özel kalemi ve eski Yatırım Bakanı Yahya Hamid, yazının nasıl ulaştırıldığına dair ise bilgi vermedi.

Muhammed Mursi, 3 Temmuz 2013'de Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi liderliğinde yapılan darbenin ardından görevden uzaklaştırılmış, yerine geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur getirilmişti.

Darbe karşı gösterileri organize eden ana yapı olan Müslüman Kardeşler Teşkilatı terör örgütü ilan edildi.

Cezaevinde olan ve yargılanan Mursi, 2012 yılında Cumhurbaşkanlığı Sarayı önündeki gösterilerde, güvenlik güçlerini göstericileri öldürmeye teşvik etmekle suçlanıyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09