Mursi mahkemeyi tanımamakta kararlı

Mısır'da darbeyle görevden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, avukat Selim Avva'yı, "hapishane baskınları" iddiasıyla açılan davaya bakan mahkemenin yetkili olmadığını beyan eden dilekçeyi mahkeme heyetine sunmakla görevlendirdi.

Savunma heyeti sözcüsü Avukat Muhammed ed-Demati, düzenlediği basın toplantısında, bugün duruşması görülen "hapishane baskınları" davasında Mursi ile bir araya geldiklerini belirterek, "Cumhurbaşkanı Mursi, Selim Avva'ya sınırlı vekalet verdi. Bu vekalet, sadece mahkemenin davayı görme yetkisi olmadığını beyan eden dilekçeyi mahkeme heyetine sunma görevini içeriyor" dedi. 

"Prosedür gereği avukat tayin etti"

Mursi'nin oğlu avukat Usame Mursi de babasının mahkemeyi kesinlikle tanımadığının altını çizerek, "Sayın Cumhurbaşkanı, kendisini savunması için hiçbir şekilde avukat tayin etmeyecek. Avukat Avva'yı ise prosedür gereği, mahkemenin bu davayı görme yetkisinin olmadığını beyan etmesi için vekil tayin etti. Çünkü 2012 Anayasası'na göre meşru cumhurbaşkanı bu şekilde yargılanamaz" diye konuştu.

Usame Mursi, babası Muhammed Mursi'ye avukat tutulmaması durumunda mahkeme tarafından avukat tayin edileceği konusunda da "Mahkeme dilediğini yapsın. Mursi'nin tutumu değişmeyecek, mahkemeyi asla tanımayacak. Bu ve diğer davalar hükümsüzdür" ifadelerini kullandı.

Bunun dışında 3 davadan daha yargılanan Mursi, 2012 Anayasası'nın 152. maddesi uyarınca yargılanmayı reddediyor.

Muhammed Mursi ile 131 sanığın yargılandığı ''hapishane baskınları'' davasının bugün görülen duruşması 22 Şubat'a ertelenmişti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09