Mücahit Gültekin, “Yarıyı İhmal Sendromu”nu Yazdı!

İslamî Analiz köşe yazarı Mücahit Gültekin, nörolojik bir problem olan “Yarıyı İhmal Sendromu” üzerinden, Müslümanların olayları, kişileri, kurumları ve durumları değerlendirme biçimini ele alıyor.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

İslamî Analiz köşe yazarı Mücahit Gültekin, nörolojik bir problem olan “Yarıyı İhmal Sendromu” üzerinden, Müslümanların olayları, kişileri, kurumları ve durumları değerlendirme biçimini ele alıyor:

“Yarıyı ihmal sendromu, ilginç bir nörolojik problem. Bu sorunu yaşayan hastalar, nesnelerin yarısını göremiyor (genellikle sol yarısını). Örneğin, önlerine konulan bir resmin, diğer yarısını göremedikleri için,  sadece yarısını çiziyor. Hatta bu hastalar tıraş olurken yüzlerinin sol yarısını tıraş etmiyor; tabaklarındaki yemeğin sadece yarısını görebildikleri için diğer yarısına dokunmadan bırakıyorlar.

Uzmanlar yarıyı ihmal sendromunun sadece mekansal algıyla ilgili bir problem olmadığını, sözel uyaranlar için de söz konusu olabileceğini belirtiyorlar. Yani kişi konuşulanların sadece yarısını anlayabiliyor; ya da sadece yarısını anlatabiliyor.

***

Müslümanlar olarak (kahir ekseriyetimiz) olayları, kişileri, kurumları ve durumları değerlendirme biçimiz “yarıyı ihmal sendromlu” hastaların durumuna benziyor. Yanlış yapanın doğrusunu görmüyoruz. Güzel işler yapanın yalanını duymuyoruz. Bugünü değerlendirirken dünü unutuyoruz. Kişinin geçmişine takılıp, değiştiğini görmüyoruz.“

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09