DÜNYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 5.11.2018 17:11:09

Moskova'da Afganistan müzakereleri: İlk defa Taliban'da katılıyor

Taliban İlk Defa Afganistan Hakkındaki Moskova Müzakerelerine Katılacak Moskova

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanlığı’na ait internet adresinden yayımlanan bilgiye göre Taliban hareketi ilk defa, 9 Kasım’da Moskova’da düzenlenecek olan Afganistan hakkındaki Moskova müzakerelerine katılacak.

Bakanlığın açıklamasına göre toplantı, dışişleri bakanları ve özel temsilciler düzeyinde olacak ve toplantının açılışını Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yapacak.

Bakanlık beyanında, “Afganistan hakkındaki Moskova müzakerelerinin ikinci toplantısı dışişleri bakanları ve özel uzman temsilciler düzeyinde, 9 Kasım’da Moskova’da olacak” ifadeleri kullanıldı.

Toplantıya Rusya’ya ek olarak temsilcileri davet edilen devletler şu şekilde: "Afganistan, Hindistan, İran, Kazakistan, Kızgızistan, Çin, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Amerika."

Gelen bilgilere göre Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin, ülkenin Barış Yüksek Konseyi’nden bir heyetin toplantıya gönderilmesine karar verdiği belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili olarak, "İlk kez, Doha'daki Taliban hareketi’nin siyasi bürosundan bir heyet bu seviyede uluslararası bir toplantıya katılacak. Ancak nihai bir belge üzerinde anlaşma yok." ifadelerini kullandı.

Açıklamanın devamında, "Rus tarafı, Afganistan’da siyasal çözümün alternatifinin olmadığını ve Afganistan'ın komşu ülkelerinin ve  bölgesel ortaklarının bu alanda aktif olarak koordineli bir şekilde çalışması gerektiğini yeniden vurguluyor." denildi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09