DÜNYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 6.8.2018 18:50:04

Moro Müslümanları, özerklik yasasını teslim aldı

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, temmuz ayı sonunda imzaladığı Bansamoro Organik Yasası’nı (BOL) Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) lideri El Hac Murat İbrahim’e sundu. Moro Müslümanları, özerklik yasasını teslim aldı

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, temmuz ayı sonunda imzaladığı Bansamoro Organik Yasası’nı (BOL) Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) lideri El Hac Murat İbrahim’e sundu.

Filipinler’in başkenti Manila’da bulunan başkanlık sarayında düzenlenen törende, el-Hac İbrahim’e sembolik yasa metnini sunan Dutarte, yeni yasanın ülkede on yıllardır süren savaşı bitirmesini ümit ettiğini dile getirdi.

150 binden kişi hayatını kaybetti

Dutarte, Başkanlık Sarayı’nda yapılan törende gerçekleştirdiği konuşmada, “Bu kanunun Bangsomoro bölgesinin kendi kaderini belirlemek ve kimliğini korumak için on yıllardır sürdürdüğü mücadelesinin barışla sona ermesini sağlamasını ümit ediyorum. Umarım kanun, Müslüman Mindanao’ya iyi bir hükümet, barış ve istikrar getirir. Birlikte çalışalım ve barış sürecini tamamlayalım” ifadelerini kullandı.

BOL, 2014 yılında imzalanan ve MİKC’nin silahlarını bırakarak bağımsızlıktan vazgeçmeyi kabul ettiği anlaşmanın tamamlayıcısı olarak görülüyor. Manila hükümeti ve MİKC, BOL’un Filipinler’deki şiddeti sonlandıracağına inanıyor.

Parlamento, anlaşmayı onaylamamıştı

MİKC ile Filipinler hükümeti arasında, 2014 yılında imzalanan barış anlaşması, dönemin Filipinler Devlet Başkanı Pinieno Akino tarafından parlamentoya sunulmuş ancak parlamento, anlaşmayı onaylamamıştı. Parlamento’nun anlaşmayı onaylamamasından sonra ülkedeki çatışmalar yeniden şiddetlenmişti.

BOL, 1996 yılında Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MUKC) ile Filipinler hükümeti arasında imzalanan anlaşmayla kurulan öz yönetimin yerini alacak bir siyasi düzen kurulmasını ön görüyor. Buna göre, Moro bölgesine daha geniş siyasi yetkiler verilirken, Moro yönetiminin vergilerin yüzde 75’ini elde etmesi ve parlamento kurması kabul ediliyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09