AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 14.3.2017 09:46:07

Moritanya'da anayasa değişikliği: Yüksek İslam Konseyi feshediliyor

Moritanya'da anayasa değişikliği: Yüksek İslam Konseyi feshediliyor Moritanya

Batı Afrika’daki Müslüman ülkelerden biri olan Moritanya’da anayasal reform süreci işletiliyor. Yeni anayasa teklifine göre Moritanya bayrağının değiştirilmesi öngörülürken, iki meclisli sistem yerine yerel meclisler sistemine geçilecek ve yargıya ilişkin bazı düzenlemelerin yapılması bekleniyor.
 
Resmi adıyla Moritanya İslam Cumhuriyeti olan Batı Afrika ülkelerinden Moritanya’da geçtiğimiz hafta anayasa değişikliği için ilk adım atıldı. Birincil mecliste yapılan oylamada anayasa değişiklik teklifi 121’e 19 oyla kabul edildi.
 
Milli marş ve bayrağın değişimini de öngören anayasa değişikliği teklifine göre sıra ikincil meclis oylamasında. İkincil mecliste yapılacak oylamada kabul oyu çıkarsa ikincil meclisin feshedilmesini öngören anayasa değişikliği hayata geçirilmiş olacak. Uzmanlar, ikincil meclisin değişiklik teklifine red oyu vermesinin beklenmediğini ifade ediyorlar. Muhalefet ise teklifinin referanduma götürülmesi gerektiğini savunuyor.
 
Bu yönüyle Cumhurbaşkanlığının görev süresini üç döneme çıkarması beklenen anayasa değişiklik teklifine muhalefetten geniş tepkiler var. Ülkenin başkenti Nuakşot’ta ve ikinci en büyük kenti olan Nuadibu’da binlerce kişi anayasa değişiklik paketini protesto etti.
 
Cumhurbaşkanının bazı milli meseleleri kendi siyasi geleceği için malzeme olarak kullandığını ileri süren Moritanya Milli Demokratik Birlik Cephesi temsilcileri, 2009 yılından beri görevde olan iktidar partisinin bürokrasideki yolsuzlukları örtmek adına ülke gündemini değiştirdiğini iddia ediyor.
 
Moritanya’daki anayasa değişiklik teklifine göre ülkede 1991 yılından beri yürürlükte olan anayasa değiştirilecek ve yüksek mahkemeler kaldırılarak devlet mahkemelerinde alınan kararlara itirazların önü kesilecek. Öte yandan milletvekillerinin karar alırken İslamî açıdan danışma meclisi olarak değerlendirdiği İslam alimlerinden müteşekkil Yüksek İslam Konseyi feshedilecek.

Kaynak : Kudüs Haber

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09