EKONOMİ

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 24.9.2016 08:47:51

Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü; bu ne anlama geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye kararlarını ciddiye almadığının açıklamasının ardından 24 saat geçmeden, Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü. Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü; bu ne anlama geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye kararlarını ciddiye almadığının açıklamasının ardından 24 saat geçmeden, Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü.
 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviye olan ‘Baa3’ten bir basamak aşağıda bulunan ‘Ba1’ seviyesine düşürdü. Kuruluş Türkiye'nin not görünümünü ‘durağan’ olarak belirledi.
 
Bloomberg HT’nin haberine göre, Moody's'den yapılan açıklamada, not indirimine gerekçe olarak 2 sebep gösterildi:
 
1) Türkiye'nin yüksek boyutlu dış fonlama ihtiyacına bağlı risklerdeki artış
 
2) Daha önce destekleyici olan borçlanma temellerinde, özellikle de büyüme ve kurumsal sağlamlıkta zayıflama
 
‘YIPRANMA VE RİSKLER İLE SAĞLAM GEÇMİŞİN DENGESİ’
 
Açıklamada, ‘durağan’” görünümün, Türkiye'nin ekonomik dayanıklılığında yaşanan yıpranma ve cari açık tarafında artan baskıdan kaynaklanan aşağı yönlü riskler ile büyük ve esnek olan ve hala pozitif büyüme kaydeden Türkiye ekonomisinin ve hükümetin bütçe konusunda kaydettiği sağlam geçmişin bir dengesi olduğu belirtildi.
 
Moody’s, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaptığı açıklamada, değerlendirme sürecinin sürdüğünü belirterek, kredi notunda değişikliğe gitmemişti.
 
'YATIRIM YAPILABİLİR NOTU ALMAK GEREKİYOR'

Cari açığı bulunan, yani ürettiğinden fazla tüketen ülkeler oluşan açığı ülkeye giren yabancı fonlar ve yurt dışı kaynaklı kredilerle kapatmaktadır. yurtdışındaki bu fonların çoğunun tüzüğünde bir ülkeye para yatırmak için en az iki kuruluştan yatırım yapılabilir notu alması gerekmektedir.

Türkiye'ye 3 büyük rating şirketi tarafından verilen notların 2'si yatırım yapılabilir seviyenin altına inmiştir.


ERDOĞAN: BUNU KASITLI YAPIYORLAR 
 
Cuma günü Bloomberg’in sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bankaların Merkez Bankası’nın faiz indirimi sinyalini önemseyerek, yatırımcıların önünü açması gerektiğini söylemişti.
 
Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin kredi notunu düşürmesini hiç umursamadığını belirten Erdoğan, “Bunu kasıtlı yapıyorlar” demişti.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09