KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 17.5.2018 17:20:00

Mollaer: ''Batının tekniğini alıp, ahlakını almayalım.'' zihniyeti, bugün AVM’lerini alıp yanına cami yaparak sürüyor

Özgür Yazarlar Birliği’nde Fırat Mollaer'in sunumuyla “Tekno Muhafazakârlığın Eleştirisi” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirildi. Mollaer:

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Özgür Yazarlar Birliği’nde Fırat Mollaer'in sunumuyla “Tekno Muhafazakârlığın Eleştirisi” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirildi. Mollaer’in aynı başlıklı kitabından yola çıkarak ilerleyen söyleşide Ammar Kılıç moderatörlük yaptı.

Emre Ulukaya'nın aktarımıyla programdan kısa notlar şu şekilde:

"Türkiye’de muhafazakârlığı dört dönemde ele alabiliriz"

İlk dönem, kültürel muhafazakârlık olup; Tanpınar, Yahya Kemal ve Peyami Safa’yı bu dönemin başta gelen figürleri olarak sayabiliriz.

İkincisi, soğuk savaş dönemi olup; burada Amerikancılaşma ve anti-komünist söylem ağırlık kazanmaktadır. Necip Fazıl ile Peyami Safa’yı bu dönemin önemli figürleri olarak analım.

Üçüncüsü, Özal dönemi olup; burada kapitalizmle olan nişanlılık evliliğe dönüşür.

Son olarak da “tekno muhafazakârlık” dönemi…

Yahya Kemal’in “Ezansız Semtler”i çok önemli. Kültürel muhafazakârlık, dini, toplumsal bir kurum olarak görür. Yahya Kemal, Süleymaniye’nin dinle ilişkisinden çok, estetiğini mühim görür.

2013 yılında Çamlıca Camii yapılırken “İstanbul’un marka değerini arttırdığı” söylemi tam bir “piyasacı İslam”dır. Klasiklerin “Aziz İstanbul”unu, evliyalar şehri İstanbul’u markaya dönüştürmek…

Siyaset yalnızca kültürel ikilikleri çözme değilken Türkiye’de sürekli bunun üzerinden gidiyor.

Fetih “açmak, genişletmek” anlamlarına gelen tasavvufi bir kavram iken müteahhit zihin tarafından “Fetih 1453” gibi projelerle kentsel dönüşüme indirgendi.

Fabrika bacaları ile cami minarelerinin birlikteliğinin hayalinde olan Necip Fazıl, kocaman metropolisler inşa edilmesinden yanadır.

Muhafazakârlık, insan aklının yetersiz olduğunu ileri sürer.

Muhazakârlığı çevrenin ideolojisi olarak okuma, kültürelci bir yorumlamadır. Bu kültürelciliğe göre merkezdeki laik-cumhuriyetçi Kemalistlerle çevredeki muhafazakâr halk arasında bir kavga vardır. Bu kültür kavgası tarihsel bloğu yeniden üretmeye yarar.

Çevreye dair mağduriyet tekno muhafazakârlığın rant sahası için kullanılmakta.

“Tekno muhafazakârlık” kavramı, muhafazakârlığı kültürelci yorumlamaya karşı bir okumadır.

Zamanında “Batının tekniğini alıp ahlakını almayalım.” diyen zihniyet, günümüzde Batının AVM’lerini alıp yanlarına da gösterişli camiiler inşa ederek işlemeye devam ediyor.

Bir ideoloji olan tekno muhafazakarlık gündelik söylemler üzerinden işliyor.

Yakın zamanda şahit olduğumuz Arapça “Allah” yazan rezidans, kadınlara özel AVM ve benzeri tekno muhafazakarlığı somutlayan o kadar çok malzeme var ki…

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09