GÜNDEM

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 11.1.2017 14:11:19

MİT TIR'ları davasında, Berberoğlu'na müebbet, Gül ve Dündar'a 10'ar yıl hapis istemi

MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin davada savcı, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun 'gizli bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül için de 10'ar yıl hapis cezası talep edildi. MİT TIR

MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin davada savcı, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun 'gizli bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül için de 10'ar yıl hapis cezası talep edildi.

MİT'e ait TIR'ların durdurulmasına ilişkin davada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Yeşilkaya, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun 'devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanıklar Enis Berberoğlu, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile MİT Müsteşarlığı avukatları katıldı. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunan Yeşilkaya, sanıklar (Eski Cumhuriye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni) Can Dündar, Erdem Gül ve Enis Berberoğlu hakkında 'örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçundan 7.5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep etti.

Mütalaada Berberoğlu'nun ayrıca 'devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi.

Mahkeme Dündar ve Gül'ün 'darbeye teşebbüs' suçundan beraate hükmederken, 'silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme' iddiasının dosyadan ayrılarak başka bir dosya numarası üzerinden yürütülmesine karar vermişti.

Mahkeme bir önceki duruşmada Berberoğlu hakkında 1 Eylül 2016'da 'Cemaatin CHP İmamı' başlıklı bir köşe yazısı kaleme alan gazeteci Soner Yalçın'ın tanık olarak dinlenmesine karar vermişti. Yazıyı kaleme alan Yalçın duruşmaya katılmadı. Duruşma savcısı Yeşilkaya da Yalçın'ın gelmemesine karşın mütalaasının hazır olduğunu, soruşturmanın genişletilmesi talebinin olmadığını belirtti.


 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09