Mısırlı Siyasetçilerden Katar Elçisinin Kovulması Talebi

Mısır’daki bazı siyasetçiler, siyasi partiler ve ‘devrimci’ hareketler, “açık bir biçimde Mısır’ın içişlerine müdahale eden” Katar’ın büyükelçisinin kovulması için baskının ve halk gösterilerinin arttırılmasını istedi.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Katar Büyükelçisini çağırarak ona Mısır’ın halk ve rejim olarak içişlerine karışılmasını reddettiğini belirten sert üsluba sahip bir mesaj iletmişti. Ayrıca Katar rejiminden halka karşı ‘terörist faaliyetler’ yapmalarının ardından kendisine sığınan ‘terörist’ ve kaçakları teslim etmesini istemişti.

Barışçıl Değişim İçin Özgür Cephe’nin Koordinatörü İsam Eş-Şerif, El-Yevm Es-Sâbi’(Yedinci Gün)’e yaptığı açıklamada cumhurbaşkanlığından halkın yaptığı baskıya karşılık vererek, “İhvan ve destekçilerinin temsil ettiği ‘terör güçlerine’ verdiği destekten ötürü Katar büyükelçisini kovmasını” talep etti.

Teröre Karşı Mısırlılar hareketi de geçiş dönemi cumhurbaşkanı Adli Mansur’dan, Mısır Büyükelçisi’ni Katar’dan çağırma ve Kahire’deki Katar elçisine istenmeyen bir kişi olduğunun bildirilmesini istedi.

Mısır Halkı hareketi ise, 14 ve 15 Ocak’ta anayasaya ‘evet’ oyu vermeye yol haritasını desteklemeye yönelik çağrı yaptı.

Devrimci Güçler Bloğu’nun siyasi büro üyesi Tâmir El-Kâdi, “Cumhurbaşkanlığı, hemen halkın talebine karşılık vererek Mısır’ın içişlerine karıştığı için Katar Büyükelçisi’ni kovmalı. Katar’ın üzerinde Amerika’ya vekaleten İhvan’ı desteklediği ve onu Mısır’da kaos çıkarması için finanse ettiği şüphesi var. Şu unutulmamalıdır ki aslında Katar aslında Amerikan iradesinin hakimiyeti altından olan bir Amerikan üssüdür” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09