Mısır’da Türkiye’nin yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü

Mısır’da Türkiye’nin, Hamas’ın, Darbe Karşıtı koalisyonun ve 6 Nisan Hareketi’nin yargılandığı davanın ilk duruşması Salı günü düzenlendi. Davacı olan darbe yönetimi yanlısı Mısırlı avukat duruşmada 6 Nisan Hareketi’nin yabancı ülkelerin istihbarat servisleriyle işbirliği içinde olduğuna dair delillerin bulunduğunu öne sürdü.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Mısır’ın İskenderiye şehrinde yer alana bir mahkemede Salı günü yapılan duruşmada Türkiye, Hamas, Darbe Karşıtı Koalisyon ve 6 Nisan Hareketi’nin yargılanmasına başlanıldı.

Söz konusu davalarda; Türkiye’nin, Hamas’ın, Darbe Karşıtı koalisyonun ve 6 Nisan Hareketi’nin ‘terörist eylemlerden’ dolayı suçlu olduğu ve Mısır’da ‘terörizmi’ desteklediği iddiaları karara bağlanacak.

Mısırlı darbe yönetimi yanlısı avukat Tarık Mahmud tarafından açılan davalarda Türkiye ‘terörizmi desteklemekten’ dolayı yargılanıyor. Türkiye’nin Mısır’da faaliyet gösteren ‘terörist gruplara’ silah yardımında bulunduğu iddia ediliyor. Davada Türkiye’nin Mısır Devleti’ni istikrarsızlaştırmak için bir üs olarak kullanıldığı öne sürülüyor.

Mısır’daki başka pek çok yetkili gibi Av. Tarık Mahmud da Türkiye’yi “Terörist Müslüman Kardeşler Örgütü liderleri için bir cennet” olarak niteliyor.

“6 Nisan Hareketi Müslüman Kardeşler’in oyuncağı”

Mahmud aynı zamanda Mısır’da faaliyet gösteren 6 Nisan Hareketi’nin ‘terörist eylemlere karıştığını’ ve yabancı ülkelerden finansal yardım aldığını gösteren belgeler olduğunu öne sürerken, 6 Nisan Hareketi’nin Müslüman Kardeşler tarafından Mısır’da yönetimin devrilmesi için şiddet eylemlerinin gerçekleştirilmesinde bir oyuncak gibi kullanıldığını iddia etti.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09