Mısır’da ikamesi yenilenmeyen Ebu Merzuk’un durumu ne olacak?

Ebu Merzuk, Mısır İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim’in Hamas’ı Dekahliye’deki patlamalardan sorumlu tutmasından sonra Kahire’de kalmaya devam edecek mi?

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Mısır İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim’in Hamas’ı Dekahliye’deki patlamalara ortak olmakla suçlamasından sonra Hamas’ın Mısır’da ikamet eden siyasi büro üyesi Dr. Musa Ebu Merzuk hakkında birçok soru gündeme geldi. Hareket şu an Kahire’nin Hamas karşıtı tavrının resmi olarak daha da güçlenmesinden endişe ediyor.

Bunun yanında Hamas içerisinde de yönetim bazında bazı sorular var. Özellikle Dr. Musa Ebu Merzuk’un Mısır’da ikamet etmeye devam edip etmeyeceği noktasında… Nitekim Ebu Merzuk hareketin Kahire’deki temsilcisi kabul ediliyordu. Hatta Gazze’ye yönelik güvenlik önlemleri, anlaşmaların düzenlenmesi gibi bazı ortak dosyalarda istihbarat görevlileriyle birlikte çalışmıştı.

Hamas yönetimi, Mısır’da devlet yanlısı basın tarafından yöneltilen ithamların ardından şimdi de siyasilerden gelen suçlamalar sonrasında, özellikle de Suriye’yi terk ettiğinden beri Kahire’de yaşayan Ebu Merzuk’un Kahire’yi terk etmemesi durumunda Mısır’la ilişkilerin nasıl bir seviyeye geleceğini henüz bilmiyor.

Kahire Ebu Merzuk’un Suriye’yi terk etmesinden sonra kendi topraklarında yaşamasını hoşnutlukla karşılamıştı. Ancak Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal’i kabul etmemişti. Bu yüzden Halid Meşal ve beraberinde Muhammed Hatır ve İzzet Er-Rışk Katar’ın başkenti Doha’da ikamet etmeye karar vermişlerdi.

Ebu Merzuk ve ekibine daha önceden Mısır’da ikamet izni verildi. Ancak Muhammed Mursi’nin görevden alınmasından sonra bu ikamet izni yenilenmedi. Bu durumda Hamas yönetimine göre Ebu Merzuk’un önünde iki seçenek gözüküyor. Ya Gazze’de ikamet etmeyi talep edecek ya da Halid Meşal’in de bulunduğu Doha’ya gidecek. En tercihe şayan seçenek de bu gözüküyor.

Hamas içerisinde Ebu Merzuk’un İstihbarat Güçleri’nin güvencesiyle ortak dosyalar üzerinde çalışacak şekilde Kahire’de yaşamaya devam edeceğini ifade edenler var.

Nitekim Hamas yönetimi birçok sözcüsünün dilinden Mısır İçişleri Bakanlığı’nın Dekahliye’deki patlamayı gerçekleştirenlerin operasyondan önce Gazze’de ağırlandığı yönündeki ithamlarını şiddetle reddetmişti.

Ebu Merzuk Facebook sayfasında ortaya atılan “büyük ve tehlikeli” ithamları mesnetsiz bulduğunu ifade etti. Bu ithamların Mısır ve Filistin halklarının kardeşçe ilişkilerini bozmaya yönelik olduğunu belirtti. “Biz daha önceden basın kaynakları tarafından bu tür suçlamalara maruz kalmıştık. Ancak bu suçlamaların resmi yetkililer tarafından bize yöneltilmesin şaşkınlıkla karşılıyoruz” dedi.

Bu çerçevede Mısır basın kaynaklarının Hamas aleyhindeki suçlamalarını yoğunlaştırmasından endişeleniliyor. 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09