Mısır'da Hukuksuzluk Devam Ediyor: 6 Öğrenciye 5'er Yıl Hapis!

Mısır mahkemesi 6 el-Ezher Üniversitesi öğrencisine 5 yıla kadar hapis cezası verdi ve hükümet karşıtı gösterilere katılan yüzlerce öğrencinin de tutuklanması talebinde bulundu.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Mahkeme, Pazartesi günü verdiği kararda; Mısır'ın demokratik yollardan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesini kınayan gösterilere katıldıkları gerekçesiyle öğrenciler hakkında hapis cezası verdi.

Eylemlere katılan diğer üç yüz öğrencinin de gözaltına alınmasına karar verildi.

Ezher Üniversitesi, son aylarda polisle öğrenciler arasındaki çatışmaların merkezi haline geldi.

Verilen cezalar, Mursi ve Müslüman Kardeşler destekçilerinin üzerindeki askeri darbe yaptırımlarının genişlemesinin bir parçası...

Son olarak 2 Şubat’ta, Mısır Mahkemesi, geçen Aralık ayında askeri-destekli geçici hükümet aleyhinde 'izinsiz' gösteriye katıldıkları gerekçesiyle 16 Müslüman Kardeşler destekçisini hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, Medinetü’n-Nasr bölgesinde 27 Aralık’ta gösteriye katılan 16 kişi hakkında, tartışmalı Protesto Yasası'nı ihlal etmek suçundan 5’er yıl hapis cezası verdi.

Mursi’nin 3 Temmuz'da askeri darbeyle devrilmesinden bu yana, Mısır Hüsnü Mübarek dönemini aratmayan uygulamalara şahit oluyor.

25 Aralık tarihinde Müslüman Kardeşler Cemaati, “terör örgütü” listesine dahil edildi.

Diğer yandan, sokak eylemlerinde kullanılan şiddet; Uluslar arası Af Örgütü ve İnsan Hakları Örgütleri tarafından kınanmasına rağmen, darbe rejimi uygulamalarına hız kesmeden devam ediyor. 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09