Mısır’da camilerin devlete bağlanması çalışmalarına hız veriliyor

Darbenin ardından başlatılan Mısır’daki camilerin devlete bağlanması çalışmalarına hız veriliyor. Mısır başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada bu kapsamda 17 bin devlet-onaylı imama namaz kıldırma ve hutbe okuma ruhsatı verildiği duyuruldu.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Mısır’daki camilerin ‘aşırıcıların ellerine’ düşmesine mani olmak için 17 binden fazla devlet-onaylı imama cuma namazları kıldırmak ve hutbe okuma ruhsatı verdiğini söyleyen Mısır hükümeti, İhvan-ı Müslimin teşkilatının camiler üzerindeki etkisini kırmak için başlattığı camilerin devlete bağlanma sürecine hız verdi..

Mısır’daki askeri darbe düzeni yetkilileri, seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursî’nin geçtiğimiz temmuz ayında askeri bir darbeyle devrilmesinden sonra darbe rejimine karşı geniş katılımlı protesto gösterilerinin merkezi olması sebebiyle camiler üzerindeki denetimini sıkılaştırmaya çalışıyor

İmamlar Ezher’den mezun.

Perşembe günü başbakanlık ofisinden yapılan bir açıklamada, yeni yetkilendirilen imamların tamamının el-Ezher Üniversitesi’nden mezun olduğu bildirildi. Bilindiği gibi Mısır Vakıflar Bakanlığı’na doğrudan bağlı olan el-Ezher Üniversitesi İslam dünyasındaki saygın İslâmî eğitim kurumlarından biri olarak kabul ediliyor. Üniversitenin Hüsnü Mübarek döneminde atanan rektörü Ahmet Tayyip’in darbeye destek verdiği biliniyor.

‘Amaç camilerin ‘aşırıcıların’ eline düşmesini engellemek’

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada söz konusu gelişmenin ‘Mısır’daki camilerin vasıfsız ya da ‘aşırıcı’ kişilerin eline düşmesini engellemek, camilerin kimi parti ya da hiziplerin merkezi olmasına mani olmak için bakanlığın camilerdeki denetimini arttırmak amacıyla’ ortaya koyulduğu belirtildi.

Eylül ayında Mısır Vakıflar Bakanı yaptığı açıklamasında devlet tarafından ruhsat verilmemiş imamların camilerde görev yapamayacağını ilan etmişti.

‘Toplam 55 bin imam gidecek’

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre yaklaşık 12 bin imam devlet tarafından yetkilendirilmeyerek kurumdan atılmış. Geçtiğimiz eylül ayında Mısır Vakıflar Bakanlığı 55 bin ruhsatsız imama görevden el çektirmeyi hedeflediğini duyurmuştu.

3 Temmuz’da Mısır’ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursî’yi askeri bir darbeyle devirerek iktidara gelen darbe rejimi İhvan-ı Müslimin’e yönelik çok sert önlemler almaya devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09