Mısır’da 30 darbe karşıtı mensubu 3.5 yıl hapse mahkum edildi

Mısır’da 30 darbe karşıtı protesto gösterisine polis müdahalesi sonucunda meydana gelen olaylar sebebiyle 3.5 yıl hapse mahkum edildi.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Azbakeya Ceza Mahkemesi 30 darbe karşıtını Mursî’nin devrilmesinin ardından 2013’ün Kasım ayında Mısır Yargıtay’ı önünde gerçekleşen protesto gösterilerinde çıkan olaylar sebebiyle 3.5 yıl hapse mahkum etti.

Askeri bir darbe sonucunda devrilen Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursî’nin destekçileri Kasım ayında Mursi’nin yargılanması esnasında Mısır Yargıtay’ı önünde bir protesto gösterisi düzenlemişti. Bu protestolarda polisin müdahalesi sonucunda güvenlik güçleriyle protestocular arasında çatışma çıkmıştı.

30 darbe karşıtının 3.5 yıl ceza aldığı yargılamada savcı sanıkları ‘yetkililere karşı etkin direnişte bulunmak, kamu ve özel mallara zarar vermek, Ramses Sokağı’nı trafiğe kapatmak ve terör örgütüne mensup olmakla’ suçluyor.

Bilindiği gibi Mısır’da temmuz ayında gerçekleşen askeri darbenin ardından darbe karşıtlarına yönelik ciddi bir baskı politikası uygulanıyor.

Bu politikalar kapsamında Rabiatu-l Adeviye meydanındaki gösterilere iki kere müdahale edilmesi sonucunda en az 1200 kişi hayatını kaybetmişti

Temmuz ayından bugüne kadar 16 bin darbe karşıtı gözaltına alındı.

Son olarak darbenin ardından darbe karşıtlarını yargılamak üzere özel olarak kurulmuş Minye Mahkemesi 529 darbe karşıtının idamına karar vermişti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09