AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 29.3.2016 09:33:24

Mısır ve Sudan arasındaki gerilime 'lise bitirme sınavı' da eklendi

Sudan'da 26 Mısırlı öğrenci, lise bitirme sınavı sorularını satın alma suçlamasıyla bir grup öğrenciyle beraber tutuklanırken. Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd'den dün yapılan yazılı açıklamada, öğrencilerin serbest bırakılması çağrısında bulunuldu. Mısır ve Sudan arasındaki gerilime

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Sudan'da 26 Mısırlı öğrenci, lise bitirme sınavı sorularını satın alma suçlamasıyla bir grup öğrenciyle beraber tutuklanırken. Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd'den dün yapılan yazılı açıklamada, öğrencilerin serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.
 
Açıklamada Mısır'ın Hartum büyükelçisinin olay anından beri gelişmeleri yakından takip ettiği belirtilirken, Sudanlı emniyet birimleriyle de söz konusu talebin gerçekleşmesi için doğrudan iletişime geçildiği kaydedildi.
 
Sudan ve Mısır arasında bu  tür olaylar sık sık yaşanıyor.18 Kasım 2015'te Mısır'da Sudan vatandaşı Yahya Zekeriya ve birçok Sudanlı, karaborsada dolar ticareti yapma suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.
 
Bunun yanı sıra yine Kasım ayında Kuzey Sina vilayetinde 22 Sudanlı öldürülmüştü. Söz konusu olayların akabinde Mısır ve Sudan ilişkilerinde yine bir gerilim yaşanmıştı.
 
Öte yandan, Mısır sürgün işleri bakanı Nebile Makram'ın da öğrencilerin gözaltına alınmasıyla ilgili Sudan'a gideceği ifade edildi. 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09