Mısır Hapishanelerindeki Suriye'den Gelen Filistinlilere Cinsel Taciz

İslam Direniş Örgütü Hamas'ın siyasi ofisi üyesi İzzet Er-Rişek Mısırlı yetkilileri, Mısır hapislerinde Suriye'den gelen Filistinlilerin maruz kaldığı cinsel tacizle alakalı gerçekleri açıklamaya ve hesap vermeye çağırdı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Rişek Facebook sayfasında, “Kendi kendime hayretle ve tenkitle soruyorum; hangi akıl ve hangi kalple Mısırlı yetkililer Suriye’deki savaşın ateşinden kaçan Filistinli aileleri tutukluyor? Yetkililer Kahire ve İskenderiye hapishanelerindeki Filistinli kadın tutukluların tacize uğradığı haberlerini duydu mu?”

Rişek sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle şunu vurguluyorum; güvenli ve onurlu bir yaşam için Avrupa’ya yelken açma kararı Suriye’den çıkan hiçbir Filistinli aile için kolay olmamıştır. Ancak Suriye’deki savaşın ateşine ve Mısır’da kendilerine yapılan aşağılayıcı muameleye dayanamadıklarında, denizin tehlikeleri onlar için ehven-i şer haline gelmiştir.”

Suriye ve uluslararası organlardan sadır olan benzer yorumlardan sonra, Filistinli yetkilinin açıklamaları şöyle oldu: “Son günlerde, yasadışı yollarla Mısır’ı terk etmek niyetinde oldukları gerekçesiyle Mısır hapishanelerinde tutuklu bulunan, Suriye’den gelmiş Filistinli mültecilerle ilgili cinsel taciz ve ırzlarının çiğnendiği yönünde acı haberler geliyor.”

Rişek sözlerini şöyle noktaladı: “Mısır’daki yetkililerden, hapishanelerdeki tutuklu bulunan Suriye’den gelmiş Filistinlilerin güvenliğinden sorumlu olması hasebiyle, açıklama ve bu konudaki tutumunu bildirmesini istiyoruz. Bu konunun açıklığa kavuşmasını istiyoruz. Mısır’daki Suriye’den gelen Filistinli tutukluların hepsinin özgürlüğüne kavuşması için acil çağrı yapıyoruz. Ayrıca içimiz yanarak ve acıyla, Mısır hapishanelerindeki ‘ipeklerimizin’ namusuna leke sürme suçuna karışanlarla ilgili soruşturma yapılmasına ve yargılanmalarına çağırıyoruz.”

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09