Mısır Dışişleri: Katar ve Türkiye'nin Yaptığı Kabul Edilemez

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bedr Abdulati, Mısır Dışişleri’nin hiçbir dış kesimin Mısır’ın işine karışmasına müsaade etmeyeceğini söylerken, Katar ve Türkiye’nin yapmakta olduğunun tolere edilmeyeceğini belirtti.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Abdulati, “Dünyanın Mısır halkının iradesine saygı duyması gerekiyor” derken, “Siyasi tutuklama diye bir şey yok. Tutuklanan herkes, genel savcılığın çalışmalarıyla yapılıyor ve normal kanunların önünde yargılanıyor” şeklinde konuştu.

Abdulati ayrıca, “Mısır başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmez” diyerek, “Mısır’ın dış siyasetinde milli çıkarlar ve Mısır’ın ulusal güvenliği hakimdir” diye devam etti.

Ülkesinin Nil Havzası devletleri arasındaki bölgesel rolünü geri kazanmak için büyük çaba harcadığını söyleyen Abdulati, Mısır’ın Filistin meselesi konusundaki tutumuna işaret ederek, Kahire’nin Filistin yönetimini desteklediğini, İsrail’in yerleşimleri durdurması gerektiğini belirttiğini, ABD’nin Suriye’ye askeri harekâtını BM haricinde kuvvet kullanımına karşı olması sebebiyle kabul etmediğini, Güney Sudan’daki mevcut krizin çözümü için ise Mısır dışişlerinin çalıştığını belirtti.

Son olarak, dışişlerinin Mısır’da olanları net bir şekilde aktarmak için büyük çaba harcadığını belirten Abdulati, “Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı’yla birlikte bazı devletlerin vatandaşlarına koyduğu Mısır’a seyahat yasağını ortadan kaldırmak için gayret sarf ettiğini” sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09