EKONOMİ

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 4.9.2018 11:03:09

Millî Gazete'den 'zorunlu açıklama': Gazeteler karaborsaya düşen kâğıdı bile temin etmekte zorlanıyor

Milli Gazete, kağıt sektöründe yaşanan kriz nedeniyle sayfa düşüreceklerini duyurdu. Millî Gazete

Milli Gazete, kağıt sektöründe yaşanan kriz nedeniyle sayfa düşüreceklerini duyurdu.

Milli Gazete'nin yapmış olduğu açıklamada, 'Döviz kurunda yaşanan yükseliş ile birlikte ithalata bağımlı olan kâğıt sektöründe zorluklar yaşanıyor. Artan kağıt fiyatları nedeniyle basın yayın dünyası zor günler yaşıyor. Gazeteler, karaborsaya düşen kâğıdı bile temin etmekte zorlanırken böyle bir süreçte gazetemizi “16” sayfaya düşürmek zorunda kalıyoruz. Bu süreci birlik ve dayanışma içinde aşacağımızdan eminiz…' ifadeleri yer aldı.

Milli Gazete'de yer alan açıklamanın tamamı şu şekilde:

Döviz kurunda yaşanan yükseliş ile birlikte ithalata bağımlı olan kâğıt sektöründe zorluklar yaşanıyor. Artan kağıt fiyatları nedeniyle basın yayın dünyası zor günler yaşıyor. Gazeteler, karaborsaya düşen kâğıdı bile temin etmekte zorlanırken böyle bir süreçte gazetemizi “16” sayfaya düşürmek zorunda kalıyoruz. Bu süreci birlik ve dayanışma içinde aşacağımızdan eminiz…

Dövizdeki yükseliş özellikle ithalata bağımlı olan kâğıt sektöründe adeta tsunamiye neden oldu. Artan kağıt fiyatları nedeniyle basın yayın dünyası yayıncılık tarihinin en büyük krizlerinden birisini yaşıyor. Gazeteler, karaborsaya düşen kâğıdı bile temin etmekte zorlanıyor.

Hem ulusal hem de yerel gazeteler yayın hayatına devam edebilmenin yollarını arıyor. Kimi gazeteler yayın hayatına son verdi, kimisi de süreli olarak kesintiye gitmek zorunda kaldı. Çoğu gazete sayfa sayısını azalttı. Bazıları da “ek” ve “ilave”lerini iptal etti. Birçok gazete de  satış fiyatına büyük oranlarda zam yapmaya mecbur kaldı. Basın yayın sektörü her bakımdan komaya girmiş durumda. Üstelik kimse bu sürecin nereye evrileceğini, nerede son bulacağını da bilmiyor. Bilinen bir gerçek varsa, o da sektörün yaşadığı krizin uzun süreli ve sancılı olacağı.

Böyle bir süreçte biz de okuyucularımızın hoşgörüsüne sığınarak gazetemizi “16” sayfaya düşürmek zorunda kalıyoruz. Bu süreci birlik ve dayanışma içinde aşacağımızdan eminiz…

“Hak Geldi Batıl Zail Oldu” şiarından zerre taviz vermeyen, her şart ve zeminde yayın ilkelerinden sapmayan gazetemize olan desteğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09