ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 8.4.2015 08:37:03

MILF silah bırakıyor

Filipinler'de yönetim ile özerk bölge kurulması konusunda anlaşan MILF, anayasa hazırlanma sürecine paralel olarak silahları da bırakıyor MILF silah bırakıyor

Filipinler'de Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF)'in silah bırakma süreci devam ediyor.

MILF ile ülke yönetimi iki yıl önce bir barış anlaşması imzalayarak yıllardır devam eden silahlı mücadeleyi bitirmiş ve Bangsamoto bölgesinde özerk bir yönetim kurma konusunda uzlaşmaya varmıştı. Anlaşmada yol haritası da belirlenerek anayasa üzerinde çalışmaya başladı.

Bölgede anayasa yazımı üzerinde çalışmalar devam ederken silah ve savaşçılardan arındırma süreci de başladı. MILF'in müzakerelere katılan yöneticilerinden Prof. Meryem Coronel-Ferrer, örgütün silahsızlanma konusunda üzerine düşeni yaptığını belirterek bu konuda anayasada ayrıca bir düzenlemeye gerek olmadığını söyledi.

Anlaşma gereği MILF'in silahlı kanadı Bansamoro İslami Silahlı Kuvvetleri'nin feshedilecek ve bölgede Filipinler merkezi yönetimi ile ortak bir polis gücü oluşturulacak. Coronel-Ferrer, ağır silahların teslim edileceğini ancak ellerindeki küçük ateşli silahların yasal hale getirilebileceğini kaydetti. MILF yöneticisi bunun için özel bir kanuna da gerek olmadığını savundu.

Yetkililer, müzakerelerin anayasa üzerindeki son rötüşlerin yapılması ile bitirileceğini ve anayasanın ülke lideri Benigno Aquino'nun onayına sunulacağını belirtiyor. Bundan sonra ise Mindanao özerk bölgesi oluşturulacak ve buraya katılmak isteyen bölgelerde de referandum yapılabilecek.

 

Kaynak : Dünya Bülteni

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09