ORTADOĞU

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 30.7.2018 17:23:06

Mescidi Aksa Hatibi Şeyh Sabri: İsrail, Ürdün'ü ikna etmeye çalışıyor

Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri Filistin'in mevcut durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu Mescidi Aksa Hatibi Şeyh Sabri: İsrail, Ürdün

Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh Sabri geçtiğimiz günlerde işgalci İsrail askerleri tarafından Mescid-i Aksa'nın kapılarının kapatılmasını, cemaati, Mescid-i Aksa'nın dışında kalan el-İmaul Hazali Meydanı'nda toplanmak zorunda bırakan gereksiz ve boş bir uygulama olarak tanımladı. 2017 yılındaki direnişi hatırlatan İkrime Sabri, "İsrailli güçler, toplanmanın devam etmesi, yoğunlaşması ve Mescid-i Aksa'da geçtiğimiz yıl yaşanan kıyamın bir benzerinin yaşanmasından dolayı endişe duyuyorlar ve bu nedenle Mescid-i Aksa'yı kapalı tutma planından vazgeçtiler" ifadelerini kullandı.

Sabri ayrıca, Tel-Aviv'in, Temmuz 2017'deki kıyamın önemini çok iyi bildiğini ve İsrailli yetkililerin bunun tekrarlanmasını istemedikleri için bu kararlarını yeniden gözden geçirdiklerini belirtti.

Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı açıklamalarının devamında, Mescid-i Aksa konusunda yanlışlarla ilgili olarak; "Sorunlar meydanda çözülür ancak Kudüs'te ve diğer bölgelerde yaşayan Filistinlilerin Mescid-i Aksa'da bulunmasının hiçbir çözümü yoktur. Arap ve İslam ülkeleri kendi sorunlarıyla meşgul olmakta ve Filistin konusunu unutmaktadır" ifadelerini kullandı.

Sabri daha sonra Ürdün ile ilgili olarak, "İsrail, Umman'ın öfkesini yatıştırmaya çalışıyor ve onu sakinleştirmek için uğraşıyor; yumuşak ve okşayıcı ifadelerle Ürdün'ü ikna etmeye çalışıyor ancak ertesi gün başka türlü konuşuyor. Bu durum yıllardır bu şekilde tekrar ediyor." dedi.

Öte yandan, Ürdün hükumet sözcüsü Cumane Guneymat, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik tahriki edici ve yanlış adımlarını kınadı.

Ürdün hükumet sözcüsü ayrıca İsrail polisinin Mescid-i Aksa'ya baskın yaparak namaz kılanlara ve görevlilere saldırmasını kınadı.

Guneymat daha sonra, "Bu tür uygulamalar bu mukaddes mekanın saygınlığını aykırıdır ve cemaatin duygularını tahrik etmektedir, bu tür adımlar İsrail'in uluslararası yasalara ve insan haklarına uymadığını göstermektedir. İsrail'in bu adımı Mescid-i Aksa'nın saygınlığının korunması ve namaz kılanlara saygı duyulmasına vurgu yapan uluslararası kanunların tamamını ihlal etmek demektir." diye konuştu.

Guneymat son olarak, İsrail'in Mescid-i Aksa'nın güvenliğinden ve bu mekana yönelik ihlallerden sorumlu olduğunu belirterek, Mescid-i Aksa'ya yönelik bu tür uygulamalara en kısa sürede son verilmesini istedi.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09