KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 5.11.2017 11:34:27

Merhum Akif Emre'nin son kitabı çıktı

23 Mayıs 2017'de hakka yürüyen gazeteci yazar Akif Emre'nin sağlığında hazırlık aşamasında olan son kitabı "Müstağrip Aydınlar Yüzyılı" okurla buluştu. Yazarın yayıncısı ve arkadaşı Mustafa Kirenci, Akif Emre'nin külliyatını tamamlayacaklarını söyledi. Merhum Akif Emre

Yeni Şafak'ın haberine göre, Emre'nin yayıncısı ve dostu olan Mustafa Kirenci, yazarın vefatından önce birlikte hazırladıkları son çalışma olduğunu dile getirdi. Kirenci, "Muhafazakarlık üzerine olan yazılarını bir bütünlüğe kavuşturma çabası içindeydi. Tasnifler yaptı, paragraflar ilave etti, bazı yazıları birleştirdi, kitabı yedi bölüme ayırmış ve her bölümü başlıklandırmış olarak nihayet vefatından bir hafta önce teslim etti." şeklinde konuştu.
 
"İslamcılık yazıları adını istemedi"
 
Kirenci, kitabın ismini 'İslamcılık yazıları' olarak belirlediklerini ancak bu adlandırmayı onun istemediğini ifade etti. Bu nedenle, Akif Emre'nin sadece bir sayfa yazabildiği taslak olan önsözü içerisinden "Müstağrip Aydınlar Yüzyılı-Gölgeli Kelimeler, Ödünç Alınmış Hayaller" başlığını çıkardıklarını belirtti. Akif Emre'nin sağlığında hazırladığı son kitabı, 1999-2016 tarihleri arasında yayımlanan yazılarından oluşuyor. Kitapta yer alan başlıklar ise şöyle: Bir Teklif Bir İtiraz, Nim-Demokrat Devrin Muhasebesi, Bir Yeryüzü Tasarımı, Sekülerleşme Sınavı, Muhafazakar Neyi Muhafaza Ediyor, Etnisite ve Muhasebe...
 
"Külliyatı tamamlayacağız"
 
Büyüyenay Yayınları'nın "Akif Emre Kitapları" kategorisinin ilk kitabı "İz'ler", bir diğeri ise onun gezi yazılarının toplandığı “Çizgisiz Defter” idi. "Müstağrip Aydınlar Yüzyılı-Gölgeli Kelimeler, Ödünç Alınmış Hayaller" serinin üçüncü kitabı olarak yayınlandı. Mustafa Kirenci, Akif Emre'nin külliyatını tamamlama azminde olduklarını belirtiyor. Kirenci, onun bütün yazılarını sadece gazete değil, dergilerde yazdığı yazılar ve verdiği röportajları da kitaplaştıracaklar.
 
Müslümanca düşünenlerin ızdırabı
 
Kitapta Akif Emre'nin bilgisayarında kalan ve vefatından sonra bulunan tamamlayamadığı giriş yazısı da yer alıyor. Akif Emre şu ifadeleri kullanıyor: "Türkiye’de modern düşünce akımlarının kendi dillerini kuramamaları gibi bir sorundan bahsedilebilirse bu durumdan en fazla muzdarip olanlar İslâmi düşünce geleneğine bağlananlardır. İslâmcılık adı altında genellemeye tabi tutulan Müslümanca düşünme, yaşama, dünya görüşüne aidiyet duyanların iki türlü muzdarip oldukları söylenebilir. Biri kendilerini ifade etmede karşılaştıkları maddi, yasal zorluklar. İkincisi kendilerini anlatmada kullanmak zorunda kaldıkları dolaylı ifade biçiminin ortaya çıkardığı zaafiyeti, karşı tarafların sonuna kadar istismar etmesi…”
 
 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09