EKONOMİ

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 7.11.2018 14:03:30

Memur-Sen'den hükûmete çağrı: Enflasyon farkı için yıl sonu beklenmemeli

Memur Sendikaları Konfederasyonu Memur-Sen tarafından ekim ayı enflasyon rakamlarına ilişkin yapılan açıklamada, "Enflasyon farkı için yıl sonu beklenmesin, adil sonuç için enflasyon tazminatı da ödensin" taleplerinde bulunuldu. Memur-Sen

2018 yılı ekim ayı enflasyon verisinin yüzde 2,67 olarak gerçekleşmesi sonucunda; 2018 yılı ikinci altı aylık döneminin ilk dört ayında yüzde 12,26 seviyesinde bir enflasyon verisi oluşurken 2018 Ocak-Ekim dönemi enflasyonu yüzde 22,56’ya, yıllık enflasyon ise yüzde 25,24’e yükselmiş oldu.

Memur Sendikaları Konfederasyonu Memur-Sen tarafından ekim ayı enflasyon rakamlarına ilişkin yapılan açıklamada, "Enflasyon farkı için yıl sonu beklenmesin, adil sonuç için enflasyon tazminatı da ödensin" taleplerinde bulunuldu.

Açıklamada, emek kesimini güçlendirmenin ve enflasyonu düşürmenin biri diğerini gerçekleştiren iki hedef olduğu belirtildi.

"2018 yıllık enflasyon verisinin kesinleşmesi için kalan iki aylık süreye rağmen ortaya çıkan tablo, Yeni Ekonomik Program'da ortaya konan 2018 yıl sonu enflasyon hedefinin üzerinde bir sonucun, ihtimal olmaktan çıkıp kesinleşme noktasına ulaştığını işaret etmektedir." denilen açıklamada, "Enflasyonla mücadele kapsamında Yeni Ekonomik Program’da ortaya konan irade ile 'Enflasyonla Topyekûn Mücadele' başlığıyla hayata geçirilen soyut uygulamaların enflasyonda aşağı yönlü hareketlik üreteceğine ilişkin umutları korumanın, enflasyonla mücadelede en önemli eşiklerden biri olduğuna inanıyoruz." ifadelerine yer verildi.

"Fiyat artışlarını frenleme çabalarının yanında ailelerin gelirleri de yükseltilmeli"

Enflasyonun yüksek seyretmesine bağlı olarak yaşanan mağduriyetlerin ve buna dayalı memnuniyetsizliklerin giderilmesi; "Enflasyonla Topyekûn Mücadele" kapsamında değerlendirilmesi gereken sürekli eylemler arasında kabul edilmesi gerektiğine vurgu yapılan açıklama, söyle devam etti:

"Siyasi irade ve ekonomi yönetimi, enflasyonla mücadele kararlılığı ile toplumsal kesimleri enflasyona karşı koruma sorumluluğunu birlikte ele almalı; aile bütçelerinin gider tarafındaki yükselmeyi engellemeye dönük fiyat artışlarını frenleme çabalarının yanında aile bütçelerinin gelir tarafındaki tutarları yükseltme amacıyla maaş ve ücret artışları için gaza basma hamlelerini de hayata geçirmelidir."

"Enflasyon farkı için yıl sonu beklenmemeli"

"2018 Eylül ayı enflasyon verilerinin açıklanması sonrasında deklare ettiğimiz 'Enflasyon farkı için yıl sonu beklenmemeli' çağrımız doğrultusunda işlem yapılmasının ne kadar elzem olduğu, ekim ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla bir kez daha ortaya çıkmıştır." denilen açıklamada, "Yeni Ekonomik Program ile 2019 Merkezi Yönetim Bütçe Teklifi birlikte değerlendirildiğinde, tek haneli enflasyon hedefinin gerçekleşme ihtimalinin 2020 olarak belirlendiği gerçeğine rağmen 2019 bütçesinde maaş ve ücretlilerin yararlanacağı bir çok mali ve sosyal hakta ya hiç artış yapılmadığı ya da 2018 ve 2019 yılları enflasyon verileri toplamının oldukça altında bir artışla yetinildiği de görülmektedir. Kamu görevlileri dahil olmak üzere ücretlilerin enflasyona ezdirilmemesi sorumluluğunun/vaadinin, sadece maaşları değil göreve/kadroya bağlı olarak yararlanılan diğer mali ve sosyal hakları da kapsadığı kabul edilmelidir." ifadelerine yer verildi.

"Enflasyon mağduriyetini gidermenin yolu, adaletli tazminden geçer"

Enflasyon mağduriyetlerine karşı adaletin tazminine işaret edilen açıklamada "2018 yılı genelinde ve özellikle de yılın ikinci altı aylık döneminde enflasyonun maaş ve ücret geliriyle hayatlarını idame ettiren kesim üzerinde oluşturduğu baskı ve yaşattığı mağduriyet, yıl sonu itibariyle yapılacak enflasyon farkı hesabı ve 2019 yılı ocak ayında bu farkın maaşlara yansıtılması suretiyle giderilebilecek düzeyi aşmıştır. Yılın ilk altı aylık dönemi için Nisan-Haziran döneminde ikinci altı aylık döneminde ise ekim-aralık döneminde maaşların enflasyon altında kaldığı/kalacağı kesinleşmiştir. Bir başka ifadeyle ocak ayında maaşı 100 birim olan bir kamu görevlisinin maaşı nisan-haziran döneminde 91-99 düzeyine, eylül-ekim aylarında 78-83 seviyesine kadar gerilemiştir. Somut olarak, anılan aylarda kamu görevlilerinin hem maaşlarında/gelirlerinde/satın alma güçlerinde hatırı sayılır oranda bir azalma/kayıp meydana gelmiştir." denildi.

Açıklama, söyle devam etti: "Elbette 2018 Temmuz ayında enflasyon farkı maaşlara yansıtılmış ve şüphesiz ki 2019 Ocak ayı itibariyle de 2018 yılı ikinci altı aylık dönemdeki enflasyon farkı maaşlara yansıtılacaktır. Fakat bu durum sadece enflasyon kaynaklı kaybın sonraki altı aylık dönemin başlangıcı itibariyle devamını engellemeye dönük bir hamle olacak, geçmiş dönem kayıplarını telafi ve tazmin edecek bir sonuç üretmemektedir. Bu nedenle, hedeflenen enflasyon ile gerçekleşen enflasyon arasındaki dört katı aşan farklılık nedeniyle kamu görevlileri başta olmak üzere ücretlilerinin enflasyon kaynaklı mağduriyetlerinin geçmişe etkili olacak şekilde tazminini sağlayacak bir uygulama, kamu görevlileri için haklı talep siyasi irade açısından ise hakkı teslim sorumluluğudur. Bu bakış açısıyla, kamu görevlilerinin maş ve ücretlerinde yapılan artışın enflasyonun altında kaldığı aylardaki gelir kaybının/maaşlardaki reel ücret azalışının hesaplanarak, 2018 yılı enflasyon tazminatı olarak 2019 Ocak ayı maaşlarıyla birlikte ödenmesini sağlayacak bir yaklaşım hayata geçirilmelidir."

Enflasyon farkıyla geleceğe etkili sonuçlar üretilmesi noktasında ortaya konan sorumluluk alma iradesinin/yönteminin enflasyon tazmini uygulamasıyla geçmişe etkili olarak da uygulanması gerektiği kaydedilen açıklamada, aksi halde, enflasyona karşı koruma sorumluluğu, zamanın bütününde gerçekleştirilen bir eylem olarak değil anlık gerçekleştirilen bir refleks olarak anılacağının altı çizildi.

"Kamu görevlilerinin mahkum edildiği artan vergi yükü-azalan maaşı garabeti sona ermeli"

"Diğer taraftan, enflasyon oranlarının yüksek seyri ile ortaya çıkan sonuçlardan biri de hiç kuşkusuz 'yeniden değerleme oranı' tespitinde kendisini gösterecektir." denilen açıklamada, son olarak şu ifadelere yer verildi:

"Enflasyon farkı kaynaklı artışlarla maaş bordrosundaki tutarları yükselen (gerçekte reel gelir kaybı yaşayan) kamu görevlilerinin gelir vergisi tutarları da buna bağlı olarak artmakta, bir yönüyle vergi yükü arterken maaşları/net gelirleri azalmaktadır. Bunun temel nedenlerinden biri ise, devletin tarafından sunulan ve mal ve hizmetlere yeniden değerleme oranı kadar artış yapılırken, gelir vergisinin hesaplanmasına esas matrah tutarlarında yeniden değerleme oranından daha düşük düzeyde artış yapılmasıdır. Buna bağlı olarak, kamu görevlilerinin yılın çok daha erken aylarından itibaren yüzde 20-27 oranında gelir vergisi ödemek durumunda kalmaktadır. 2018 yılı enflasyon verisinin yüksek seyretmesine bağlı olarak yeniden değerleme oranı da yüksek çıkacağı kesindir. Buna rağmen matrahlarda, yeniden değerleme oranından daha düşük oranda artış yapılmaması halinde, 2019 yılında kamu görevlileri çok daha erken aylarda yüksek orandan gelir vergisi ödemek durumunda kalacaktır. Bu çerçevede, 2019 yılı gelir vergisi matrahlarının da geçmiş yıllarda bu yönde yapılan hataları da telafi edecek şekilde belirlenmesi ve bu sayede kamu görevlilerinin gelir vergisi mağduriyetinin de giderilmesi gerekmektedir."

Kaynak : İLKHA

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09