EKONOMİ

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 16.8.2017 16:44:44

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın:'Heyetin elindeki hesap makinesi eski Türkiye’den kalma'

Hükümet, 2018-2019 yılı için milyonlarca memur ve emekliye her yıl için 3+3 zam teklifinde bulundu. Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın:

Hükümet, 2018-2019 yılı için milyonlarca memur ve emekliye her yıl için 3+3 zam teklifinde bulundu.

3 milyon 200 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin memur emeklisinin gelecek iki yılını ilgilendiren zam pazarlığında hükümetin zammı dikkat çekti.

Yalçın,'Sektöre teşvik verip bize tenkis yapan anlayışı doğru bulmuyoruz. Finans sektörü mevcut enflasyon rakamının neredeyse 7 katı kar etti. Dolayısıyla bankaların karından bahsedilen bir noktada bize maliyenin cimriliğinden pay düştü anlaşılan. Alınteri dökene yüzde 3, parayı işletene yüzde 40, bankaların karı enflasyonun 7 kat üzerinden gözüküyor' diyerek eleştiride bulundu.

Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti’ne başkanlık eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümet adına Kamu İşveren Heyeti’ne başkanlık eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun sunduğu, 2018 yılı için 3+3, 2019 yılı için 3+3’lük teklifini 'Bu Teklife Kapalıyız' dövizini kaldırarak tepki gösterip reddettiklerini deklare etti.

Kamu İşveren Heyeti’nin kabul edilebilir bir teklifle masaya gelmesi gerektiğine dikkat çeken Yalçın, 2018 için yüzde 16, 2019 için ise yüzde 18’lik bir tekliflerinin söz konusu olduğunu söyleyerek, 'Sayın Kamu İşveren Heyeti Başkanı, ‘en düşük memur maaşını yüzde 97 oranında iyileştirdik’ dedi. Şu an en düşük devlet memuru maaşı, bekâr çocuğu olmayan bir hizmetli için 2 bin 405 TL’dir. Yoksulluk sınırı ise ülkemizde 4 bin 800 TL’dir. Yani yoksulluk sınırının aşılması için yüzde 50’lik bir artışa ihtiyaç var. 4. Dönem Toplu Sözleşme’nin kamuoyu gündemine girmesinden bu yana çok temel bir şeyi ifade ettik: ‘Yeni ve Büyük Türkiye söylemi, masada yansıtılsın 4. Dönem Toplu Sözleşmesi bir milat olsun’ dedik. Türkiye’nin uluslararası alanda güçlenmesi, ekonomik anlamda büyümesinin kamu görevlilerine yansımasını istemek gibi temel bir teklifimiz oldu' ifadesinde bulundu.

Görüşmelerin hemen ardından basın toplantısı düzenleyen Yalçın, 2018-2019’u kapsayacak 4. Dönem Toplu Sözleşme trafiğinin süreceğini belirterek, 'Bugün masada ilk teklif geldi. Teklif 2018 için 3+3, 2019 için yine 3+3 şeklinde; dört tane üçün yan yana gelmesiyle oluşturulmuş. ‘Sektöre teşvik verip bize tenkis’ yapan anlayışı doğru bulmuyoruz. Finans sektörü mevcut enflasyon rakamının neredeyse 7 katı kâr etti. Cumhurbaşkanımızın ise bankaların kârından şikâyetçi olan bir ifadesi vardı. Dolayısıyla bankaların karından bahsedilen bir noktada bize maliyenin cimriliğinden pay düştü anlaşılan. Alın teri dökene yüzde 3, parayı işletene yüzde 40, bankaların kârı enflasyonun 7 kat üzerinden gözüküyor' diyerek tepki gösterdi.

Enflasyona karşı koruma illüzyonu yerine refahın adil paylaşıldığı, enflasyonda Türk tipi eşel mobil sisteminin devreye girmesini istediklerini vurgulayan Yalçın, Kamu İşveren Heyeti’nin teklifinin bütün bunları karşılamaktan çok uzak olduğunu ifade ederek, 'Anlaşılan o ki, Kamu İşveren Heyeti’nin elindeki hesap makinesi eski Türkiye’den kalma. Biz sunulan bu teklifi eski Türkiye’nin teklifi olarak görüyoruz. Onun için bu teklifi müzakere etmeye değer bulmuyoruz. Bu teklife kapalıyız. Yeni, makul ve makbul teklifler geldiğinde, kapımız açık olacaktır' şeklinde konuştu.

Destici: Zam teklifi, memura kibarca hakarettir

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, hükümetin memura yaptığı yüzde '3+3 zam' teklifine tepki göstererek, 'Bu zam teklifi; kibarca memura hakarettir. Dolayısıyla hükümet bu zam teklifini geri çekmeli ve memura hakkaniyetli zam teklifi vermelidir' dedi.

Hükümet ile memur sendikları arasında süren toplu sözleşme görüşmelerine değinen Destici, şu şekilde konuştu:

'Şu anda hükümet ile memur arasında toplum sözleşme görüşmeleri var. Memurun talebine karşı hükümet 2018 ve 2019 yılları için 3+3 zam teklifinde bulundu. Bu adil, kabul edilebilir bir teklif değildir.Aslında zam değil. Zammın bir artış meydana getirmesi lazım. Teklife bakıyorsunuz Türkiye'de şu anda en az yüzde 10'lar civarındaenflasyon olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğer bir zamdan söz ediliyorsa enflasyon ve 'Yüzde 3+3' değerlendirilebilir. Enflasyonun altındazam teklif edip daha sonra da enflasyon farkını ödemek ancak memurun zammını enflasyon seviyesinde tutmak olur. Burada bir zamdan söz edilemez. Şu anda hükümetin teklifi bunun çok altındadır. Bu zam teklifi kibarca memura hakarettir. Dolayısıyla hükümet bu zam teklifiniçekmeli ve memura hakkaniyetli zam teklifi vermelidir. Büyük birlik Partisi olarak bizim teklifimiz 2018 yılı için yüzde '8+7' yine enflasyon aynı devam ederse 2019 yılı için yüzde '8+7' yani yıllık yüzde 15'lik bir artış teklif edilmiştir. Dolayısıyla bu teklifimizin değerlendirilmesini öneriyoruz.'

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09