KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 17.6.2017 10:37:24

Mehmet Pamak'tan yeni kitap: “İzzeti Yanlış Yerde Aramak”

Yazar Mehmet Pamak'ın “İzzeti Yanlış Yerde Aramak” kitabı 22 yıl sonra ilâvelerle güncellenmiş olarak yeniden yayımlandı. Eser, Pamak'ın merak edilen hâtıralarının da yoğun biçimde anlatıldığı kapsamlı ve zengin bir içerikle iki cilt halinde okuyucuyla buluştu. Mehmet Pamak

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Yazar Mehmet Pamak'ın “İzzeti Yanlış Yerde Aramak” kitabı 22 yıl sonra ilâvelerle güncellenmiş olarak yeniden yayımlandı. Eser, Pamak'ın merak edilen hâtıralarının da yoğun biçimde anlatıldığı kapsamlı ve zengin bir içerikle iki cilt halinde okuyucuyla buluştu.

Maruf Yayınları’ndan çıkan kitabın önsözünde ve sonuç bölümünde Mehmet Pamak’ın yaptığı vurgulardan birkaç alıntı şöyle:

"Okudukça göreceksiniz ki, geleneksel ve modern cahiliyeye kendilerini nispet ederek ya da onlara sığınıp izzeti, gücü ve kurtuluşu oralarda arayarak zillete sürüklenenler "Müslüman câmia” olarak tanımlanan kesimin kahir ekseriyetini oluşturmaktadır. Bu sebeple de Türkiye'de on yıllar geçtiği hâlde İslami bir toplumsal dönüşüm yaşanamamaktadır. Tevhidî uyanış sürecinden gelenler bile sabırlı ve uzun soluklu bir mücadeleye dayanamadıkları, bıkıp yorularak aceleyle bazı imkânlara kavuşmak istedikleri, pragmatik davrandıkları için bu kesimlere doğru meyletmektedirler. Sonuçta sahih bir İslam anlayışına sahip bağımsız İslami kimlikli bir yapı bir türlü ortaya çıkarılamamaktadır. İşte bu büyük zaaf ve sapmanın engellenmesi, hiç değilse asgariye inmesi, geleneksel ve modern cahiliyenin iyi tanınması, oralara meyledenlerin azaltılması ve İslami toplumsal dönüşüme, Kur'anî bir inkılâba öncülük ve örneklik yapacak yeterli sayıda ve nitelikte tevhidî bir kadronun, bir Kur'an neslinin ortaya çıkmasına katkıda bulunmak amacıyla bu kitabı yazmış bulunuyorum.

Verilen somut örneklerin, somut şahidliklerin ve yaşanmış savrulmaların üzerinden İslami mücadeleye dair bir özeleştiriyi gündemleştirerek doğru olan istikameti daha anlaşılır hâle getirmeye çalıştım. On yıllardır yaşanan birikim, hep böyle yanlış yönelimlerle, istikameti korumadaki zaaflar ve savrulmalarla heba edildi. Uzunca bir süreçte içinde yer aldığım, sırasıyla; Yeryüzü Dergisi, Mazlum-Der, Selam Gazetesi, Haksöz Dergisi tevhidî mücadelede en net çizgiyi teşkil ediyordu. Bu birikim nereye gitti? Neden bağımsız İslami kimlikli kuşatıcı bir yapıya dönüşemeden her seferinde sistem içi politikaya doğru savrularak heba edildi? İşte bu büyük yanlışa ve kötü gidişe dikkat çekip sorgulamaya vesile olmak istedim.

Geleneksel ve modern cahiliye ile iyice bütünleşmiş olan ve yanlış istikamete yöneldiklerinden dolayı içine düştükleri "zilleti" "izzet" zanneden geniş kesimlerin, uyarılarımızı dikkate alıp kendilerini düzeltmeleri uzun ve sabırlı bir mücadeleyi gerektirmektedir. Bu zorlu mücadelede birlikte olmamız gerektiği hâlde, mevzilerini terk edip ganimete koşan Uhud okçuları misali, hep birlikte bulunduğumuz "hat"tı bırakıp birtakım "kazanım"lar ve "maslahat"lar için, bâtıl sistem içi politikaya "aktif destek" vermeye giden kardeşlerimizi, terk ettikleri "hat"ta geri dönmeye çağırıyoruz. Bizler bir gün dönecekleri umuduyla onların bıraktıkları mevzileri de tutmaya çalışıyoruz. Ancak kendi görevlerimizle birlikte bütün "hat"tı tutmak için sayımız gittikçe azaldı.

Biliyoruz ki, yapmamız gereken; izzetin tamamının Allah’ın yanında olduğunun bilincini her şartta koruyarak, Allah’a (cc) ve Rasûlü'ne (s) isyan edenlerle uzlaşıp bütünleşmemek, her şeye rağmen Allah’ın tarafında yer almak, Rasûlullah’a layık ümmet olduğumuzu ispat ederek onun yolundan yürümektir. Onun mücadele sünnetine uymak, onun güzel örnekliğine ters düşmemektir. Ne pahasına olursa olsun, her şartta tevhidî istikameti korumakta ve vahyî ölçülere sadakatte ısrar etmektir. Yalnız Allah'a ibadet etmenin de, tevhidin de gereği budur. İşte bu bilinçle, bütün Müslümanları, bu istikamette toplanmaya ve tevhidde vahdet oluşturup bağımsız İslami kimlikli kuşatıcı bir yapıyı, yani insanlığa vahyin şahidliğini yapacak bir "Vasat Ümmet"i, bir "Kur'an toplumu nüvesi"ni oluşturmaya çağırıyoruz."

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09