KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 9.10.2015 12:19:37

M. Necip Yavuzer yazdı: Velayet Meselesi ve Müslümanların Tutumu!

İslamî Analiz yazarlarından M. Necip Yavuzer, İslam’ın halifelik, ulu’l-emr ve velayet meselesine bakış açısını ortaya koyan bir yazı kaleme aldı. M. Necip Yavuzer yazdı: Velayet Meselesi ve Müslümanların Tutumu!

İslamî Analiz/Köşe Yazıları

İslamî Analiz yazarlarından M. Necip Yavuzer, İslam’ın halifelik, ulu’l-emr ve velayet meselesine bakış açısını ortaya koyan bir yazı kaleme aldı.

Yazıdan bir kesit şöyle:

Velayet; Başkası adına iş yapabilme, hakimiyet, salahiyet, yakınlık, dostluk, velilik, ermişlik gibi manaları ihtiva eder.

İslami açıdan velayet; Yeryüzünde Allah adına hareket eden vekillik hakkını üstlenilen mevki. Allah adına hareket ve emrindeki Müslümanlara hamilik edinilen makam. Hakim olan Allah adına hareket eden kişinin sorumluluğunu üstlendiği Müslümanların sevk ve idare edilmesinde sorumluluk makamı ve yetkisi.

Allah, İslam dinini Hz. Adem (as) ile başlattı ve Hz. Peygamber ile kıyamete kadar sonlandırdı. Hz. Âdem ile başlayıp Hz. Muhammed (sav) ile kıyamete kadar sürecek olan tek yol İslam’dır.

Hz. Muhammed (sav)’e gelen şeriat Kur’an’la bize ulaştırıldığına göre her birimiz Kur’an’ın emir ve yasaklarını hayatımızın her alanına nakşetmemiz lazım.

Kendisine Peygamberlik verilen Hz. Muhammed (sav), zamanında bulunan bütün Müslümanların velisiydi. O’nun vefatından sonra velayet hakkı Halifelere geçti. Her halife bulunduğu devirde velayet makamında ve bütün Müslümanların velisiydi.

Saltanat hilafetinde de durum böyleydi. Ama ne zaman ki hilafet kaldırıldı, velayet hakkı ve halifelik işlevsiz kaldı. Müslümanlar başsız ve himayesiz kaldı.

Hilafetin kaldırıldığı 3 Mart 1924 tarihinde Müslümanlar hamisi koruyucusu ve yönetici olmaksızın yeni kurulan sistemin vatandaşı oldular. Velayet hakkı yeni nesillere unutturuldu. Hilafet, Peygamber makamı olmasına rağmen boş bırakıldığı gibi yeni sistem tarafından kötülenip aşağılandı.

Aradan geçen zaman içinde Müslümanlar yeni batıcı sistemin emir ve direktifleri doğrultusunda kurşun asker misali Müslümanlaştırıldılar.

Kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı güya Müslümanların dini işlerini organize edecek ve manevi işlerin yürütülmesinde rehberlik edecekti.

Fakat bugüne kadar kimse çıkıp “Bu velayeti hangi yetkiyle Diyanete kim verdi. Bu yetkiyi verme makamında bulunanlar İslam’a göre ne kadar yetki sahibidirler” sorusunu sorup araştırmadı.

Yeni kurulan sistem batıcı ve laik bir sistemdi. Kısacası vahye dayanmıyor. İslam’a dayanmayan bir yetkiyi Müslümanlara dayatmak İslami olmadığı gibi onların bu yetkisi ile yapılan bütün İslami işlevler yok hükmündedir.

Çünkü Müslümanların velisi Ululemr’dir. Ve Ululemr’e itaat farzdır.

Nisa Suresi 59. ayetinde geçen ”Allah’a itaat edin, Resulüne itaat edin ve sizden olan Ululemre de” itaat edin emri her Müslüman’ın mutlak manada riayet edip gereğini yapması gereken bir ültimatomdur.  

Türkiye Cumhuriyeti İslami hukuku reddedip yerine Batı’nın Hristiyan hukukunu benimseyen bir sistem kurdu ve bu haliyle Müslümanların velisi olamaz ve velayet hakkını üstlenemez.

İslam hukukunu reddeden ve aynı zamanda Müslümanların ibadi konularında onlara yol göstericiliği yapan Diyanet İşlerini kurması İslami bir temele dayanmıyor. Eğer Müslümanların dini vecibelerini yerine getirmelerini demokrasi adına istiyorsa Müslümanların dini vecibelerini yerine getirmeleri hususunda müdahil olmak yerine sadece müsaade etmelidir. Müslümanlar kendi aralarında kendi önderini seçer ve dini vecibelerini ona göre yerine getirir.

Batı ülkelerinde durum Türkiye'deki gibi değildir. Almanya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerde yaşayan Müslümanlar bu devletlerden müsaade alır, kendi imamlarını seçer ve dini vecibelerini kendileri yerine getir. Ve orada laiklik de hiç tehlikeye de girmemekte.

Ama iş Türkiye’ye gelince değişiyor. Türkiye Müslümanları kendi başına bırakmıyor. Onlara kurduğu kurum vasıtasıyla imamlar tayin ediyor. Oysa böyle bir yetkisi olmadığı gibi, onların bu müdahalesiyle yapılan ibadet de temelsiz kalıyor. Başta Diyanet İşleri Başkanı’na sormak lazım; " Müslümanların velisi kimdir veya laik ve batıl bir sistem Müslümanların velayetini alabilir mi"; buna ne cevap vereceğini bilmek lazım....

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09