Lübnan

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 20.3.2017 09:06:45

Lübnan'da vergi ve yolsuzluk protestosu

Lübnan'da yolsuzluklara ve hükümetin getirmek istediği yeni vergilere karşı protestolar dördüncü gününde devam ediyor. Lübnan

Öte yandan gösteri devam ederken Lübnan başbakanı Saad Hariri göstericilerle konuşmak için meydana geldi. Ancak Hariri'nin geldiğini gören kalabalık Başbakana ve arabasına pet şişeler attı. Bunun üzerine Hariri korumaları eşliğinde meydandan ayrılıp Hükümet Sarayı'na geçmek zorunda kaldı.

Polis ise göstericileri dağıtmak için ses bombası attı. Bazı kadın protestocular arbededen etkilenerek baygınlık geçirdi. Lübnan Kızılhaçı yetkilileri ise baygınlık geçirenleri tedavi altına aldı.

LÜBNANLILAR YENİ VERGİLERDEN ŞİKAYETÇİ

Lübnanlı Kerman Cabir yaptığı açıklamada, hükümetin getirmek istediği yeni vergilere karşı toplandıklarını belirterek, "Her şeye yeni vergiler getiriyorlar. İnsanlar bunu kabul etmeyecek. Çünkü her gün daha da kötüye gidiyor. Eğer hükümet vergi kararında ısrar ederse biz de burada kalmaya devam edeceğiz. Sokaklar bizim. Protesto yapmak bizim hakkımız." dedi.

Abdulemir Ramadan da hükümetin sadece vergiler için karar almak istediğini ancak yoksullara yardım için hiçbir şey yapmadığı dile getirerek, şunları söyledi:

"Çocuklarımızla, gençlerimizle ve kadınlarımızla sokaklara indik çünkü bu karara karşıyız. Artık sabrımız kalmadı. Bugün bir genç evlenmek isterse maaşı bin dolar ama ev kirası beş yüz dolar. Bu adam evini nasıl geçindirecek. Vergi için karar almak halkın elinde hükümetin değil. Halk ne olacağına karar verir. Seçimler yaklaşıyor. Göreceğiz neler olacağını."

Milli Eğitim Bakanlığı eski müsteşarlarından Rania Farus, fakirlerin haklarını korumak ve yaşam standartlarını yükseltmek için protestoya katıldığını kaydetti.

Aktivist Tarık ebu Salih ise "Hükümet adil olmayan yeni vergiler getiriyor. Bu adil değil çünkü çoğu insan işsiz. Vergilerin herkes için adil hale getirilmesi lazım. Hükümet doğru kararı alana kadar meydanlarda olacağız. Barışçıl gösterimizi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Lübnan'da hükümet yüzde 10 oranındaki KDV'yi yüzde 11'e yükseltmek istiyor. Hükümetin bu sayede hazine için yıllık 200 milyon dolar değerinde gelir elde etmesi bekleniyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09