Libya'da 'NATO Devrimi' Dikiş Tutmadı

Libya’nın güneyinde 2011 yılındaki NATO müdahalesiyle devrilen eski lider Muammer Kaddafi’nin yanlıları yeniden boy gösteriyor.

İlk olarak güneydeki Sabha kentinde 15 Ocak’ta ortaya çakan Kaddafi yanlısı Cemahiriye güçleri, Temenhit Hava Üssü’nü ele geçirdikten 5 gün sonra Misrata’dan gönderilen grup tarafından hava üssünden çıkarılsa da, güney kentinde silahlı çatışmalara devam ediyor.

16’ıncı gününe giren çatışmalarda ölü sayısının 200’e ulaştığı belirtiliyor. Cemahiriye yanlısı sosyal paylaşım siteleri, güneydeki Sabha ve Murzuk’a bağlı bir dizi kentte yeşil bayrağın yeniden çekildiğini ve Kaddafi yanlısı eylemlerin patlak verdiğini iddia ediyor.

İsyan gelgitleri

Libya’daki son isyan dalgasından önce de Kaddafi yanlısı bazı silahlı kalkışmalar oldu. Kaddafi’nin devrildiği 23 Ekim’den sonra da özellikle doğum yeri olan Sirte’de bu tarz girişimler olmuştu.

 

Güney’deki son isyan, özellikle Afrikalı aşiretlerin desteğini almış durumda. Bu desteğin nedeni ise Afrikalı aşiretlerin NATO destekli “devrimin” ardından toplumdan tamamen dışlanmaları. 2011 yılında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Kaddafi yönetimini Afrikalı göçmenlere sağladığı ekonomik ve siyasi fırsatlar nedeniyle övüyordu. Ancak NATO destekli silahlı grupların iktidarı ele geçirmesinin ardından Afrikalılar saldırılara uğramaya başladı.

Siyasi kaos

İsyanları besleyen bir diğer nedense NATO tarafından atanan Başbakan Ali Zeydan ve kabinesinin ülkede istikrarı sağlayamaması. “Devrim” döneminde NATO’nun desteklediği silahlı gruplar şimdi basit suç örgütlerine dönüşmüş durumdalar ve güvenlik güçlerinin ülkede hiçbir otoritesi bulunmuyor. Petrol zengini Sirenayka bölgesi özerkliğini ilan ederek, petrol tesislerinde üretimi felce uğratmasıyla günlük 600 bin varillik petrol üretimi durma noktasına geldi. Kontrolden çıkan silahlı gruplar, güçlü oldukları bölgelerde kendi otoritelerini dayattılar. Önce Başbakan Zeydan ardından İstihbarat Başkan Yardımcısı Mustafa Nuh, bu gruplarca kaçırıldı.

Şimdi güneydeki isyan nedeniyle Zeydan yönetimi yeniden bu grupları öne sürüyor. Ancak bu grupların Libya halkının gözündeki meşruluğu tartışmalı. Nitekim Sabha’da Kaddafi yanlılarını bastırmaya giden Misrata Kartalları Tugayı, Kasım ayında Trablus’ta kendilerine yönelik bir protestoyu kanla bastırmış ve ardından kentte bir hafta terör estirmişti.

NATO “devriminden” bu yana ülkede onlarca üst düzey ordu komutanı suikastlerle öldürüldü.

Zeydan’ın zayıflığından istifade etmeye çabalayan Libya’daki Müslüman Kardeşler teşkilatının partisi Adalet ve İnşa’da hafta içinde beş bakanını hükümetten çekti.

Güneydeki isyan şiddetlendikçe yeniden müdahale tartışmaları alevlendi. Öne çıkan aday ise Fransa...

Yeni müdahale tartışmaları

Hafta içinde Fransa Dışişleri Bakanlığı müdahale iddialarını kesin bir dille yalanlasa da yönetimde karşı görüşte olanlar da mevcut. Fransa Genelkurmay Başkanı Amiral Eduard Guillaud bu isimlerin başında geliyor. Guillaud hafta içinde yaptığı açıklamada, Fransa yönetimini Libya’ya yatırım yapamayan işadamlarını dinleme ve istikrarı sağlamak için müdahalede bulunmaya çağırdı. ABD’nin de Libya’daki el-Kaide varlığını gündeme getirerek dolaylı müdahale planları bulunuyor.

Cemahiriye güçlerinin liderliğini, Nijer’de saklandığı tahmin edilen Kaddafi’nin üçüncü oğlu Saadi’nin yaptığı tahmin ediliyor. Interpol’ün hakkında yakalama kararı çıkardığı El-Saadi’nin Nijer’de saklandığı tahmin ediliyor. 2012 yılının şubat ayında el-Arabiya’ya Nijer’den bağlanan Saadi Kaddafi, “Libya halkının çeteler tarafından yönetildiğini” öne süren sürmüş ve “Libyalıların yüzde 70’inin mevcut durumdan memnun olmadığını ve günden güne yayılan bir isyanın söz konusu olduğunu” söylemişti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09