Libya İhvan'ı erken seçim istedi!

Libya’daki İhvan-ı Müslimin hareketinden çıkma olan Adalet ve İnşa partisi, Milli Genel Kongre’nin 7 Şubat’ta biteceği ifade edilen vekaletini uzatma kararının ardından, erken seçim yapılması çağrısı yaptı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Kendisini düzeni sağlama ve kaosu durdurma konusunda başarısızlığı sebebiyle eleştiren çok sayıda kişiye rağmen Milli Genel Kongre(Parlamento), vekalet süresini Aralık 2014’e kadar uzatma kararı almıştı. Kongre aynı şekilde içinde iki adet senaryonun yer aldığı ‘yol haritasını’ benimsemişti.

Bu senaryolardan ilki, kurucu heyet yapısal yasa tasarısını 20 Şubat’tan itibaren 4 ay içinde uygulayabilirse, genel seçimlerin yıl sonunda yapılması. Bu süreye uyulmadığı takdirde ise, ikinci senaryo Kongre’nin 18 ay sürecek yeni geçiş dönemine hazırlık olarak mevzuat ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine davet etmesini öngörüyor.

Bu yol haritasını destekleyen Adalet ve İnşa partisi, “Uyum çemberini genişletmek ve toplumsal huzuru koruma isteğiyle, Parti Milli Genel Kongre’yi hemen erken seçime gitmeye çağırıyor” açıklamasını yaptı.

Adalet ve İnşa partisi, Kongre’deki ikinci kuvvet addediliyor. Nüfuzunun ise, bağımsız kişilerin ve diğer İslami blokların da katılımıyla artıyor.

Partinin muhalifleri olan Milli Güçler Koalisyonu(Liberaller) ise, Kongre’nin velayet süresini uzatmasına karşı çıkarken, erken seçim talebinde bulunmadı.

Kongre, siyasal ve yasama açısından en yüksek otoriteyi teşkil ediyor ve Temmuz 2012’de Muammer Kaddafi’nin yönetiminin ardından 40 yıl aradan sonra yapılan ilk serbest seçimlerde seçilen yaklaşık 200 üyeden oluşuyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09