AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 12.8.2015 14:50:19

Libya Başbakanı'ndan canlı yayında istifa

Libya'da uluslarası toplum tarafından resmi kabul gören Tobruk Hükümeti Başbakanı Sini, katıldığı canlı yayında eleştirilere kızdı, istifasını verdi. Libya Başbakanı

Libya'da Tobruk Hükümeti Başbakanı Abdullah es-Sini, görevinden istifa edeceğini açıkladı.

Libya'da ‘Libya Channel’ isimli televizyon kanalının canlı yayınlanan programına katılan Sini, görevinden istifa ettiğini duyurdu. Sini, istifasını, pazar günü Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'ne resmen sunacağını belirtti.

Yayına katılan Libyalıların, ülkedeki güvenlik sorunlarının çözülememesi ve çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalanlara yeterli yardımın sağlanamaması nedeniyle eleştirilen Sini’ye, “Size karşı protestolar olursa, ne yapacaksınız?” sorusu yöneltildi.

Hem eleştirilere hem de soruya sinirlenen Sini, “İnsanların beni protesto etmesine gerek yok, çünkü resmi olarak görevimden istifa ediyorum. Tüm sorunları sihirle çözebilecek yeni bir başbakan getirebilirler” dedi.

Sini, istifasını pazar günü Temsilciler Meclisi’ne sunacağını belirtti.
 

Programın ardından Reuters’a konuşan Tobruk hükümeti sözcüsü Hatem El Arabi ise, Sini’nin görevinin başında olduğunu ve sadece halkının istemesi halinde istifa edeceğini söyledi.

Muammer Kaddafi’nin 42 yıllık iktidarının sona erdiği halk ayaklanmalarının ardından siyasi dengenin sağlanamadığı Libya’da iki hükümet bulunuyor.

Uluslararası toplum tarafından kabul edilen meclis ve hükümet Tobruk'ta bulunuyor. Trablus'taki yönetim ise uluslararası toplum tarafından tanınmıyor. Ülkedeki rakip siyasi güçlerin bir ulusal birlik hükümeti kurulması amacıyla müzakerelere başlamasına karar verilmiş, ancak Cenevre'deki müzakereler son anda ertelenmişti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09