Kuzey Kore'den Güney'e 'uzlaşma' mektubu

Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD'nin düzenleyeceği askeri tatbikat öncesinde Güney'e gönderdiği açık mektupta, saldırgan askeri hareketlerden vazgeçme ve uzlaşma çağrısı yaptı.

BBC'nin Kuzey Kore devlet televizyonuna dayandırdığı habere göre, gelecek ay yapılması planlanan ortak tatbikata haftalar kala Kuzey'den uzlaşma çağrısı içeren böyle bir mektup yazılması Güney Kore yetkililerince şüpheyle karşılandı.

Güney tarafı mektubun yazılması gerekçesinde ''gizli neden'' bulunduğunu savunuyor. Mektubun üslubunun ise Kuzey'den yapılan teklifin hemen reddedilmemesi için örtülü bir şekilde tehdit içerdiği belirtiliyor.

Kuzey Kore Ulusal Savunma Komisyonu tarafından gönderildiği bildirilen mektupta, Kuzey'ın uzlaşma ve birlik atmosferini oluşturmak için kararlı olduğu vurgusu yapıldı.

Kore Yarımadası'nda Güney Kore ve ABD'nin düzenlediği ortak tatbikat öncesinde her yıl tansiyon giderek yükseliyor. Kuzey Kore, bu tatbikatları güvenliğini tehdit eden provokatif hareketler olarak niteleyerek kınıyor.

Ortak tatbikatı protesto etmek amacıyla geçen yıl 3 Nisan'da Kaesong bölgesindeki 123 Güney Koreli firmaya ait fabrikadaki 53 bin çalışanı çeken Kuzey Kore, ayrıca geçen yıl kapalı durumdaki nükleer reaktörünü yeniden açma kararı almasından sonra sanayi kompleksine Güney Koreli işçilerin girişini durdurmuştu. 

Güney Kore ile Kuzey Kore aralarında yaptıkları görüşmeler neticesinde ortak sanayi bölgesi Kaesong'un yeniden açılması için anlaşmaya varmıştı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09