DÜNYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 13.6.2018 11:23:23

Kuzey Kore resmi basını: Kim ve Trump birbirlerinin ülkelerini ziyaret etmekte anlaştı

Kuzey Kore resmi haber ajansı (KCNA), ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim'in birbirlerini ülkelerine davet ettiğini ve iki liderin de daveti kabul ettiğini duyurdu. Kuzey Kore resmi basını: Kim ve Trump birbirlerinin ülkelerini ziyaret etmekte anlaştı

Kuzey Kore resmi haber ajansı (KCNA), ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim'in birbirlerini ülkelerine davet ettiğini ve iki liderin de daveti kabul ettiğini duyurdu. KCNA ayrıca ABD'nin Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları kaldırmayı kabul ettiğini bildirdi.

Resmi haber ajansı KCNA, iki liderin Singapur'daki tarihi görüşmesi konusundaki haberinde zirveyi bir başarı olarak değerlendirerek, Trump'ın verdiği 'tavizleri' vurguladı.

KCNA'nın haberinde "Kim Jong-un Trump'ı uygun bir zamanda Pyongyang'ı ziyaret etmesi için davet etti, Trump da Kim'i ABD'yi ziyaret etmesi için davet etti. İki lider birbirlerinin davetlerini kabul etti" ifadeleri yer aldı.

'TRUMP YAPTIRIMLARI KALDIRMAYI KABUL ETTİ'

KCNA'nın haberinde Kuzey Kore'ye güvenlik garantileri sunan Trump'ın 'ilişkiler gelişirken ABD'nin Pyongyang'a uyguladığı yaptırımları kaldırmayı kabul ettiğini ve Güney Kore ile yapılan ortak askeri tatbikatları (savaş oyunları) durdurmayı niyetini ifade ettiği aktarıldı.

Trump ise zirve sonrası yaptığı basın toplantısında Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları kaldırmak istediğini ancak bunun hemen gerçekleşmeyeceğini söylemişti.

Ancak zirve sonrası Fox News'a konuşan Trump, Güney Kore ile yaptıkları ortak askeri tatbikatları durduracağını yineleyerek "Müzakereler iyi niyetli sürdükçe daha fazla savaş oyunu gerçekleştirmeyeceğiz" dedi.

"Kim Jong-un ve Trump, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasına, istikara ve barışa ulaşmak için eş zamanlı eyleme ve aşama aşama kuralına sadık kalmanın önemli olduğu hususunu onaylandı" yorumunu yapan KCNA'ya göre Kim görüşmelerde Trump'a "Kuzey Kore ve ABD'nin acil olarak birbirlerine yönelik düşmanca askeri eylemleri durdurması gerektiğini' söyledi.

KİM'DEN TRUMP'A: KUZEY KORE VE ABD ACİL OLARAK BİRBİRLERİNE YÖNELİK DÜŞMANCA ASKERİ EYLEMLERİ SONLANDIRMALI

KCNA haberinde Kim ve Trump'ın öğle yemeğinden sonra 'dostane duyguları derinleştirmek için birlikte yürüdüğünü' ve anlaşmanın imzalanmasını kutlamak için 'anlamlı bir fotoğraf çektirme etkinliğine' katıldığını da belirtti.

Eski bir Güney Koreli askeri yetkili olan ve şu anda Seul'deki 'Birleştirne Strateji Merkezi'nin müdürlüğünü yapan Moon Seong-mook yaptığı açıklamada " Kuzey Kore açısından, onlar tam olarak istediklerini aldı. Bir nükleer silah sahibi, ülke olarak Kim Trump ile aşit olarak katıldığı zirvede ABD'nin Güney Kore ile askeri tatbikatlarını durdurmasını elde etti. Bu Kim Jong-un için bir zafer" dedi

Kuzey Kore İşçi Partisi'nin resmi yayın organı olan 6 sayfalık Rodong Sinmun gazetesi de sayfalarının yarısını zirveye ayırarak, liderlerin fotoğraflarını bolca kullandı. Gazete imzalanan anlaşmanın yüksek çözünürlüklü fotoğrafına da sayfalarında yer verdi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09