ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 23.4.2016 16:20:27

Kuzey Kore Denizaltısından Balistik Füze Fırlatıldı

Güney Kore Savunma Bakanlığı Kuzey Kore denizaltısından balistik füze fırlatıldığını açıkladı. Kuzey Kore Denizaltısından Balistik Füze Fırlatıldı

Güney  Kore Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada,  Pyongyang yönetimine ait bir denizaltıdan balistik füze fırlatıldığının tespit edildiği belirtildi.

NEREYE DÜŞTÜĞÜ HENÜZ BELİRLENEMEDİ

Füzenin, ülkenin kuzeydoğu kıyısında bulunan Sinpo kasabası yakınlarından atıldığı belirtilirken, nereye düştüğü veya hangi yolu izlediğinin henüz tespit edilemediğine yer verildi.

DENİZALTINDAN FIRLATILANLAR KARADAN FIRLATILANLARA GÖRE DAHA ZOR TESPİT EDİLİYOR

Pyongyang yönetimin, denizaltından balistik füze atmaya dönük testler yaptığına dair iddialar daha önce dile getirilmişti. Denizaltından fırlatılan balistik füzelerin karadan fırlatılanlarına göre daha zor tespit edildiği, bu yönüyle de endişeye neden olduğu belirtiliyor. Güney Koreli uzmanlar, Kuzey'in birden çok füze taşımaya müsait denizaltısının olmadığını ileri sürüyor.

FÜZENİN JAPON DENİZİ'NE DÜŞTÜĞÜ BELİRTİLMİŞTİ

Son dönemde nükleer ve balistik füze denemelerini sıklaştıran  Kuzey Kore, 15 Nisan'da, ülkenin kurucu lideri Kim İl-sung'un doğumunun 104. yıl dönümünü kutlamak için füze fırlatma girişiminde bulunmuş ancak başarılı olamamıştı. ABD'nin  Asya ülkelerindeki askeri üslerine ulaşma kapasitesine sahip olduğu öne sürülen füzenin  Japon Denizi'ne düştüğü belirtilmişti.

Pyongyang yönetiminin, 6 Ocak'ta hidrojen bombası denemesi yaptığını iddia etmesi üzerine  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), bu ülkeye yönelik yaptırımları artırma kararı almıştı. BMGK,  Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerine devam etmesi nedeniyle bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören karar tasarısını kısa bir süre önce oy birliğiyle kabul etmişti.

Kaynak : AA

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09