KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 29.4.2017 09:06:55

KURAMER’den “Modern Dünyada Kur’an’ın Yeri: Makâsıdî Tefsire Doğru” sempozyumu

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Kur’an Araştırmaları Merkezi (KURAMER), Uluslararası İslamî Düşünce Enstitüsü (IIIT/UK) ile birlikte “Modern Dünyada Kur’an’ın Yeri: Makâsıdî Tefsire Doğru” başlıklı uluslararası bir sempozyum düzenliyor. KURAMER’den “Modern Dünyada Kur’an’ın Yeri: Makâsıdî Tefsire Doğru” sempozyumu

İslamî Analiz/Haber Merkezi

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Kur’an Araştırmaları Merkezi (KURAMER), Uluslararası İslamî Düşünce Enstitüsü (IIIT/UK) ile birlikte “Modern Dünyada Kur’an’ın Yeri: Makâsıdî Tefsire Doğru” başlıklı uluslararası bir sempozyum düzenliyor.

Sempozyumun çağrı metni şöyle:

Kur’an-ı Kerîm Yüce Rabbimizin bu dünya hayatımıza dair bize olan ilâhî mesajıdır ve kelamıdır. Kur’an insanlığa ilk nazil olduğu zaman diliminden itibaren kıyamete kadar sürecek evrensel bir çağrıda bulunmuştur.  Günümüz Müslümanlarının hayatına Kur’an’ın mesajının sağlıklı bir şekilde dahil olabilmesi için öncelikli olarak Kur’an’ın taşıdığı ve bize sunduğu değerlerin farkedilmesi,  Kur’an’ın hitabının bugüne nasıl taşınacağı, İslâm’ın ondört asırlık geleneğinde Kur’an’ı metin ve amaç eksenli olarak anlama ve yorumlama çabalarının nasıl bir seyir izlediği ve bugün hangi noktada olduğumuz üzerinde kafa yorulması gerekmektedir.

KURAMER olarak Uluslararası İslamî Düşünce Enstitüsü (IIIT/UK) ile birlikte 29 Nisan 2017 tarihinde İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi/İSAM Konferans Salonunda (Bağlarbaşı-Üsküdar/İstanbul) düzenlediğimiz “Modern Dünyada Kur’an’ın Yeri: Makâsıdî Tefsire Doğru” başlıklı uluslararası sempozyumun bu konuda önemli bir adım olacağına inanıyoruz.

Bir gün sürecek bu sempozyumda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in açılış konuşması ardından İslâm dünyasının çeşitli ülkelerinden ve ülkemizden sahasının seçkin uzmanı ilim adamları tarafından altı tebliğ sunulacak, müzakere edilip tartışılacaktır.

Sempozyum dili Türkçe ve Arapça olup simultane tercüme yapılacaktır.

Sempozyumun Ana Hedef ve Temaları

1. Kur’an-ı Kerim’in evrensel çağrı ve fikriyatı ile vurgu yaptığı ve öne çıkardığı insânî değerlerin ortaya konması, bu konunun modern dünyada insanoğlunun karşı karşıya kaldığı temel ihtiyaç ve sıkıntılarla olan ilişkisinin belirlenmesi. 

2. Kur’an-ı Kerim’in maksatlarının anlaşılması ve bu anlayışın İslâm düşünce geleneğindeki yansımalarının ortaya çıkarılması suretiyle Kur’an-ı Kerim’in maksada yönelik düşünce perspektifiyle anlaşılması. Böylece İslâm düşüncesindeki makâsıd eksenli fikrî birikimin ana hatlarının ve mahiyetinin açıklanması. 

3. Hem İslâm düşüncesinin ihtiyaçlarını hem de modern dünyadaki gereksinimleri karşılaması yönüyle makâsıd merkezli tefsire duyulan ihtiyacın ortaya konması. Bu tefsirin oluşturulması için mevcut imkanların değerlendirilmesi ve böyle bir çabanın karşılaşabileceği engeller karşısında bir durum değerlendirmesinin yapılması.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09