GÜNDEM

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 7.6.2018 20:10:40

Kudüs günü, yarın tüm dünyada idrak edilecek: 'Kudüs Günü siyonizm ve Amerika’ya karşı dik durma günüdür!'

Ramazan ayınnı son cumasında, Müslümanlar tüm dünyada, Kudüs Günü'nü idrak edecek. Kudüs günü, yarın tüm dünyada idrak edilecek:

Ramazan ayının son cumasında başta siyonizm olmak üzere dünya emperyalizmine karşı Müslümanların müstekbirlere karşı direniş günü olarak ilan edilen "Dünya Kudüs Günü" İslam ülkelerinin yanı sıra Avrupa ülkelerindeki Müslümanlar tarafından da çeşitli etkinliklerle idrak edilecek.

İran İslam İnkılabı'nın gerçekleşmesinden saatler sonra Ayetullah İmam Humeyni’nin İsrail elçiliğinin ele geçirilmesi emrinin ardından, işgalci siyonist elçiliği 11 Şubat 1979 tarihinde ele geçirilmiş ve elçilik binası Filistin halkına sunulmuştu. Binanın tabelası ise "Filistin Elçiliği" olarak değiştirilmişti.

Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın işgaline dikkat çekmek, Müslümanlar ve tüm insanlar arasında emperyalizme karşı bir şuur geliştirmek ve dünyanın farklı coğrafyalarındaki zulümlere başkaldırmak ve direnmek için Ramazan ayının son cuması İmam Humeyni tarafından Dünya Kudüs Günü olarak ilan edilmiş ve bu karar tüm Müslümanların desteğini almıştı.

39 yıldır Ramazan ayının son cuması "Dünya Kudüs Günü" olarak idrak edilirken, Müslümanlar tarafından sokaklarda ve meydanlarda direnişe destek olacak çerçevede eylem ve etkinlikler düzenleniyor. 

HAMAS'ın (Filistin İslami Direniş Hareketi) eski Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, Kudüs'ün özgürlüğü için atılan bu adım hakkında yaptığı bir açıklamada, şunu ifade etmişti: "İmam, bugün İran yarın Filistin sloganını haykırıyor ve Müslümanları Kudüs etrafında birleştirmek için 'Dünya Kudüs Günü'ne çağırıyordu."

"Dünya Kudüs Günü"nde dünyanın her tarafında etkinlikler düzenlenecek

"Dünya Kudüs Günü"nde İslam ülkeleri başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Filistin'de ve özellikle de Gazze'de düzenlenecek yürüyüş ve gösteriler dikkatle takip edilecek.

7 Ağustos 1979 günü dünya Müslümanlarına hitapta bulunan İmam Humeyni, şu çağrıda bulunmuştu: "Ben uzun yıllar boyunca gasıp israil tehlikesini Müslümanlara hatırlatıp durdum. Bugünlerde Filistinli bacı ve kardeşlerimize karşı saldırılarını artırmış durumdalar. Bilhassa Güney Lübnan'da; Filistinli savaşçıları ortadan kaldırabilmek için evleri teker teker bombalıyorlar. Ben bütün Müslüman devletler ve dünya Müslümanlarından bu gasıp ve destekleyicilerinin ağzının payını verme amacıyla birleşmelerini istiyorum. Keza bütün dünya Müslümanlarına; Filistin halkı için kader belirleyici olabilecek olan ve Kadir günlerinden de sayılan mübarek Ramazan ayının son cuma gününü ‘Kudüs Günü’ olarak seçip bugünü Müslüman Filistin halkının kanuni haklarını destekleme konusunda dünya Müslümanlarının milletlerarası dayanışma günü olarak belli program ve merasimlerle geçirmeyi öneriyorum. Allah Teâlâ'dan Müslümanları küfür ehline galip kılmasını dilerim.''

Bu önemli ve tarihi çıkış ile İmam Humeyni, Müslümanların ve İslam ülkelerinin dikkatini Kudüs'ün esaretine ve Siyonizm tehlikesine çekmek istemişti.

 

Kaynak : İLKHA

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09