KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 22.6.2015 10:28:07

Kitap Tanıtımı: Vahyin Işığında İman ve Namaz

Zeynep Kübra Kılıç, Kuran’a giden güçlü bir adım olarak nitelendirdiği Ramazan Deveci'nin son kitabı “Vahyin ışığında İman ve Namaz”’ı okuyucu ile buluşturmak istedi. Kitap Tanıtımı: Vahyin Işığında İman ve Namaz

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Zeynep Kübra Kılıç,  Kuran’a giden güçlü bir adım olarak nitelendirdiği Ramazan Deveci'nin son kitabı “Vahyin ışığında İman ve Namaz”’ı okuyucu ile buluşturmak istedi.

İşte o tanıtım yazısı:

Bir kitabı tanıtırken arka kapaktaki yazının kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü arka kapak yazıları kitap hakkında özlü bilgiler verir bize. Kitapların arka kapak yazılarını okuduğunuzda, elimize aldığınız kitabın nasıl bir kitap olduğunu kısmen anlarsınız.

Ramazan Deveci “Vahyin Işığında İman ve Namaz” kitabının arka kapağında diyor ki: "Hamd âlemlerin rabbi olan Allah'a... Salât Allah'ın yüce Resulüne, selam temiz ehli beytine ve onlara tabi olanlara olsun... Üstad Bediüzzaman: ’En büyük hakikat imandır, imandan sonra namazdır.’ diyor. İmanı doğru anlamadan, namazı gerektiği gibi kılmadan gerçek anlamda Müslüman olmak veya Allah'ın istediği gibi Müslüman olmak mümkün değildir. Biz bu çalışmamıza imanın ve namazın anlamı üzerinde durmaya çalıştık. Namazın nasıl kılınacağını irfani boyutu ile birlikte anlatırken namazın manevi kazanımlarının ne olması gerektiği üzerinde durduk. Elinizdeki bu mütevazi çalışma doğru imanın anlaşılmasında az da olsa katkı sağlayabilirse, bir kişinin bile imanı doğru anlamasına, namazı anlamına uygun bir şekilde huşu ile kılmasına vesile olabilirse amacına ulaşmış demektir." Rabbim bu güzel kitabı amacına ulaştırsın inşallah...

Çıra yayınları tarafında Nisan 2015'te basılan bu kitap üç ana bölümden oluşuyor: Din, İman ve Namaz.

Yazar Birinci bölümde; ilahi olan dinleri, ilahi olmayan dinleri, Müslüman’ın kim olduğunu, dahası Kuran’ın nasıl bir Müslüman tarif ettiğini ayetlerle anlatmış. Daha sonra,  ibadeti, Allah'a ibadeti ve tağuta ibadeti Din bölümünde işlemiş.

İman başlığı altında ise: iman-amel ilişkisi, hayat; iman ve güzel ahlaktır, Allah'a iman, nasıl bir Allah'a inanıyoruz, Kuran’ı anlamak, gibi birçok konuyu ele alıyor.

Namaz bölümü ise, namazın anlamı, namazda huşu, Kuran'da namaz, hadiste namaz ve birçok konuyu kapsıyor. Namazın kılınışı anlatılırken, namazda okunan dua, sure ve tesbihlerin anlamının öğrenilmesi ve namaz kılarken anlamlarının düşünülmesi gerektiği özellikle vurgulanmış.

Din tahrip edilmeye çalışılıyor yıllardır. Tarihimiz maalesef, Kuran okumanın yasak olduğu dönemlerde, dağda kutsal kitabını öğrenmeye çalışan çocukları da yazdı. Başörtüsüyle oğlunun ödül törenine dahi giremeyen anaları da. Başörtüsünden Kuran'a her şeyimizi almayı denediler. Başaramadılar elhamdülillah. Ancak tamamen başarısız oldukları da söylenemez. Dinimizi alamadılar belki elimizden ama, tüm hokkabazlıklarını kullanarak din kelimesinin yüklendiği manayı çaldılar. Algılarımızı değiştirdiler. Atalarının dini üzerine Müslüman olan bir nesil meydana geldi. Kur’an okuyan ama ne okuduğunu anlamayan, namaz kılan ama mahiyetini bilmeyen bir nesil geldi. Velhasıl olması gerekenin bu olduğunu zanneden, maazallah imanı sel üzerindeki çerçöp gibi zayıf olan bir nesil geldi.

“Vahyin ışığında İman ve Namaz”, tam da burada tekrar başımızı kaldırıp ne oluyor demeye başlamışken aklımızdaki anlam karmaşasını dindirecek bir kitap. Anlamları yerli yerine oturtacak, nasıl bir Allah'a inanıyorsun diye bizi sarsarak kendimize getirecek bir kitap.

Vahyin ışığında yani Allah'ın bize öğrettiği şekilde din, Allah'ın bize öğrettiği şekilde iman nasıl anlaşılmalı ve Allah'ın bize öğrettiği şekilde namaz nasıl kılınmalı? İşte tam da bunu anlatıyor, “Vahyin ışığında İman ve Namaz” kitabı...  

İslam dinini vahyin ışığında özlü bir şekilde anlatan bu kitap, İslam’ı anlatmak, tebliğ etmek istediğimiz, öğrenci, arkadaş ve dostlarımıza rahatlıkla hediye edebileceğimiz, verebileceğimiz bir kitap.  

Okunması, hatta tekrar tekrar okunması ve anlaşılması gereken bir kitap. Tüm kitapları bir kitabı anlamak için okuruz. O bir kitaba giden güçlü bir adım “Vahyin ışığında İman ve Namaz” kitabı...  

Vahyin ışığında bir ömür geçirmemiz duasıyla...

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09