Kırgızistan’da Öldürülen 12 Uygur Müslümanla İlgili Açıklama!

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği, Kırgızistan’da öldürülen 12 Uygur Müslümanla ilgili açıklama yaptı.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Kırgızistan, Çin zulmünden kaçarak sınırdan geçmek isteyen Uygur’lara ateş açtı; 12 kişi şehit oldu.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği’nin konuyla ilgili açıklaması:

23 Ocak Perşembe günü yaklaşık 40 kişilik bir grup Uygur Türkü, Doğu Türkistan’ın Aksu Şehrinde Çin’in son günlerde gittikçe artan zulüm ve baskılara dayanamayıp komşu kardeş ülke Kırgızistan’a sığınmak için sınırı geçtikten sonra, Kırgızistan sınır muhafızları ile karşılaşmıştır. Kırgız polislerinin ateşlerine maruz kalan Uygurlardan 12 kişi vurularak şehit edildi.

Kırgız güvenlik güçleri bu konuda işin aslını çarpıtarak; “Ölenler ‘bölücü Uygurlardı’,  karşılık gösterdiler ve bizde  öldürüp naaşlarını Çin’e iade ettik” diye basın açıklaması yaptı.

Oysa Kırgızistan subayları Uygurların yanlarında Kur’an, tespih ve seccade gibi Müslümanlara ait eşyalar bulunduğunu basın ile paylaştı. Anlaşılan onlar kötü insanlar değildi, sadece Çin baskısı altında kalan ve can güvenliği için Kırgızistan’a hicret eden Müslümanlar idi. Onların ellerinde hiçbir silah yoktu, ilk önce iki arkadaşını öldüren Kırgızistan vatandaşı olan Rus avcının elinden alan bir tane av tüfeği vardı. Kırgızistan askeri güçleri onları öldürmeden teslim edebilirdi. Maalesef onları teslim olmaya ikna etmeden ağır silahlar ile rastgele ateş açarak hepsini öldürdü. Bu nasıl insanlık? Bu nasıl kardeşlik? İnsanlar can güvenliği için senden yardım istiyor, sana sığınmaya çalışıyor ama sen onlara ateş açarak karşılık veriyorsun ve öldürüyorsun! Bir tarafta Çin zulmü, öbür tarafta dili, dini, kültürü aynı olan ve tarihi bağı olan kan kardeşleri tarafından zülüm  öğürüyorlar. Çin Çinliğini yapar, zülüm eder, baskı yapar ama kendi kardeşimiz olan Kırgızların bunu yapmasını anlamakta zorluk çekiyoruz.

Çin ile sınır komşusu olan Kırgızistan ve diğer Türki devletler kendine dost ve kardeş olarak bilen Müslüman Doğu Türkistan insanına karşı daha öncede bu şekilde ihanetler etmiş, bir çok Uygur sığınmacını Çin’e teslim etmişti. Kırgızistan’ın bu yaptıkları hiçbir şekilde kabul edilmez, Kırgızistan suç işliyor, Birleşmiş milletler ve uluslararası mülteciler yasasını çiğniyor, biz Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma derneği olarak Kırgızistan’a kınıyoruz. Bu yaptıkları dolay tüm Uygurlardan af dilemeye davet ediyoruz, bundan sonrada bu şekilde Çin baskıdan kaçarak Kırgızistan’a sığınmak isteyen Uygurları Çin’e teslim etmeden sığınma statü vermesini istiyoruz, Kırgızistan’a sığınan Uygurların can ve mal güvenliğinin güvence altına alınmasını talep ediyoruz. Buradan Türkiye Hükümeti’ne de sesleniyoruz. Orta Asya’daki Türk Cumhuriyetler Şangay beşlisi adı altında toplanarak Uygurlara karşı Çin ile yalaklık yapıyorlar ve Çinin Uygurları baskı altında tutabilmesi için yardım ediyorlar, Filistin, Suriye, Mısır gibi Orta Doğudaki mazlumların sesi olan, onlara sahip çıkan Türkiye hükümeti asli kardeşleri olan orta Asya, Türkistan’daki kan kardeş ve din kardeşlerin mesellerini çözmek için girişimde bulunmasını, Doğu Türkistanlı kardeşlerine sahip çıkmasını talep ediyoruz.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği’nin konuyla ilgili Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09