Kırgızistan-Tacikistan sınırında tansiyon yeniden yükseldi

Kırgızistan'ın güneyindeki Batken eyaleti içinde bulunan ve Tacikistan'a ait olan Voruh yerleşim birimi sınır bölgesinde önceki gün Tacik ve Kırgız askeri arasında yaşanan çatışmanın ardından bölgede tansiyonun yeniden yükseldiği bildirildi.

Kırgızistan Devlet Sınır Hizmetleri basın merkezinden yapılan açıklamada, çatışmanın ardından dün, bölgedeki güvenlik birimleri yöneticilerinin, her iki tarafın askerlerini ve diğer özel güvenlik birimlerini ortak sınır bölgesindeki yerleşim biriminden uzaklaştırma konusunda mutabık kalması ve ortak devriye çalışmalarına bugün itibariyle başlamasının ardından aynı bölgede durumun değiştiği belirtildi.

İki ülkenin bölgesel sınır muhafız birlik yöneticileri arasında, çatışmanın yaşandığı bölgede, sınır belirleme çalışmaları konusunda yapılan görüşmede, Tacik tarafının, Kök-Taş-Aksay yol yapımına kesinlikle izin verilmeyeceğini belirterek, yol yapımına müdahale edecekleri tehdidinde bulunduğu ifade edildi.

Görüşmeye katılan Tacik askerlerin donanımlı oldukları ve çelik yelek giydiklerine dikkat çekilen açıklamada, "Batken eyeleti, Batken ilçesi Ak-Say köyündeki su şebekesi etrafında durumun gergin olduğu" kaydedildi. Bunun üzerine Kırgız sınır birliklerinin, diğer güvenlik birimleri ile birlikte ülkenin sınır güvenliği için olası saldırıya karşı hazırlığa geçtiği ve sınır bölgesinde tüm tedbirlerin alındığı vurgulandı.

Açıklamada, Tacikistan tarafına, mevcut sorunları güç gösterisiyle değil, barışçıl yollarla çözme çağrısı yapıldı.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, güvenlik birimlerinin yöneticileri ve bazı bakanlarla bir araya geldiği toplantıda, sınır bölgesinde yaşayanların güvenliğini sağlamak amacıyla insanın hayatı için önemi olan altyapı çalışmalarına devam edilmesi tailmatını verdi.

İki ülkeyi ilk kez bu kadar ciddi şekilde karşı karşıya getiren sınırdaki yol yapım çalışmaları yüzünden çıkan çatışmanın ardından Bişkek, Duşanbe'deki büyükelçisini istişare için geri çağırmıştı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09