Kırgız-Tacik sınırındaki gerginlik

Kırgızistan ve Tacikistan, askerlerini ve diğer özel güvenlik birimlerini ortak sınır bölgesindeki yerleşim birimlerinden uzaklaştırmak konusunda uzlaştı.

Kırgızistan Devlet Sınır Hizmetleri Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, iki ülke sınırında önceki gün yaşanan çatışmanın ardından bölgedeki güvenlik birimleri yöneticilerinin Batken kentinde dün ve bugün sürdürdüğü toplantının sonucunda, her iki tarafın askerlerini ve diğer özel güvenlik birimlerini ortak sınır bölgesindeki yerleşim biriminden uzaklaştırılması konusunda mutabık kaldıkları belirtildi.

Görüşmeler sırasında, Tacik tarafının Kırgız tarafından Kök-Taş-Aksay karayolu yapımının durdurulmasını talep etmesine rağmen, Kırgız tarafı yol yapım çalışmalarından vazgeçmeyeceklerini bildirdiği ve konunun görüşülmek üzere hükümetlerarası komisyona bırakılmasına karar verildiği hatırlatıldı.

İkili ilişkilerin gerilmesine neden olan sınırdaki çatışmanın tekrarlanmaması için imzalanan protokolde, sınırların belli olmadığı yerleşim birimlerinde ortak devriye konusunda daha önce varılan anlaşmanın yürütülmesi için taraflar taahhütte bulundu. Ayrıca, sınır muhafızlarının yöneticileri, üç gün içinde ortak devriyelerin eylem planını, devriye yollarını, devriyeye katılacak asker sayısını ve çalışma düzenini belirleme konusunda anlaştı.

Açıklamada, iki ülkenin Devlet Sınır Hizmetleri ve İçişleri Bakanlıkları, yerel yönetimleri ile bölgedeki halkı, provokasyon eylemlerine ve yasa dışı sınır geçişlerine karşı uyarıda bulunmaya devam edecekleri belirtildi.

Kırgız ve Tacik sınır muhafızları arasında önceki gün Kırgız tarafının yol yapım çalışmaları nedeniyle patlak verdiği öne sürülen karşılıklı silahlı çatışmada altı Tacik, biri ağır olmak üzere beş Kırgız askeri yaralanmıştı.

Askerler arasında bir saat süren çatışmanın ardından olay yeri incelemesinde, 200'den fazla boş kovan ve Tacik tarafından fırlatılan biri patlamamış altı adet hava topu bulunduğu, binaların elektrik trafosu ve su dağıtımı yapan şebekelerinin zarar gördüğü ifade edilmişti. Çatışmanın ardından Kırgızistan tek taraflı olası etnik gerilimi önlemek için komşu ülke ile tüm sınır kapılarını kapatmıştı.

Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki 970 kilometrelik sınırdan sadece 503 kilometresi belli. 2012 yılından itibaren iki ülke arasında başlayan sınır belirleme çalışmalarında henüz 47 kilometre üzerinde uzlaşıldı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09