TÜRKİYE

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 8.11.2018 09:16:37

KHK'lı doktorların özel sektörde çalışmasını engelleyen 5. madde kabul edildi

KHK’ler ile ihraç edilen ve güvenlik soruşturmasından geçemeyen hekimlerin SGK ile anlaşmalı özel sektörde çalışmasını engelleyen yasa teklifinin 5. maddesi dün (7 Kasım) yeniden görüşüldü. KHK

KHK’ler ile ihraç edilen ve güvenlik soruşturmasından geçemeyen hekimlerin SGK ile anlaşmalı özel sektörde çalışmasını engelleyen yasa teklifinin 5. maddesi dün (7 Kasım) yeniden görüşüldü.

“Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”ndeki bu madde, muhalefetin itirazlarına rağmen Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’ndan oylanmadan bir önceki gece (6 Kasım) geçmişti.

Muhalefetin itirazı sonucu maddenin oylanma şekli, Meclis iç tüzüğüne aykırı olduğu gerekçesi ile komisyonda yeniden görüşülmesi şeklinde gündeme getirildi.

AKP sunduğu önergede, söz konusu maddede kısmi bir değişikliğe giderek “Güvenlik soruşturması sebebiyle göreve alınmayanlara yönelik sınırlamanın kaldırılması ve dolayısıyla bunların tüm özel sağlık kuruluşlarında çalışabilmesine imkan verilmektedir” ifadesini kullandı.

Düzenleme bu durumdaki hekimlere 600 gün bekleme süresi getiriyor.

5’inci madde AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi.

Maddenin kabul edilmesi üzerine KHK ile ihraç edilen HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Eliniz kana bulaştı” diye tepki gösterdi.

 

Kaynak : Sendika62.org

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09