ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 8.12.2016 14:37:14

Keşmir'de Hindistan zulmü sürüyor

Keşmir'de Hindistan zulmü sürüyor Keşmir

ABD merkezli İnsan Hakları Savunucusu Doktorlar (PHR) örgütü, Hindistan'ın, Cammu Keşmir'de göstericilere karşı "orantısız güç" kullandığını bildirdi.
 
AA'nın aktardığına göre; PHR örgütü tarafından yapılan açıklamada, Hindistan güvenlik güçlerinin, göstericilere karşı 12 kalibrelik silah kullanarak yüzlerce sivilde kalıcı yaralanmalara yol açtığı belirtildi. Açıklamada, güvenlik güçlerinin sağlık kurumlarına erişimi engellemesinin, uluslararası yasaların açık bir ihlali olduğu kaydedildi.
 
Örgüt, doktor ve yaralılarla görüşme ve hastane kontrollerinden elde ettiği bilgilere dayandırdığı açıklamasında, olaylar sırasında onlarca kişinin vurularak öldürüldüğünü ve en az 5 bin 200 kişinin yaralandığını ifade etti.
 
PHR örgütü tıbbi danışmanı Dr. Rohini Haar da saçmalı fişeklerin göstericilere karşı kullanılmasının "ölçüsüz ve yanlış" olduğunu vurgulayarak, "Bu tür silahlar, yakın mesafeden ağır silah etkisi yaratıyor, uzak mesafeden kullanıldığında ise saçmaların dağılarak sivil göstericiler ve çevredekilere isabet etmesiyle, özellikle baş, boyun, yüz ve gözlerde kalıcı hasarlar bırakan yaralanmalara sebep olabiliyor." dedi.
 
Cammu Keşmir'de, güvenlik güçleriyle bağımsızlık yanlısı gruplardan Hizbul Mücahidin üyeleri arasında 8 Temmuz'da çıkan çatışmada, örgütün üst düzey üyelerinden Burhan Wani'nin öldürülmesinin ardından on binlerce kişi sokaklara çıkmıştı. Bölgede aylardır devam eden ve Hindistan güvenlik güçlerinin biber gazı ve gerçek mermi kullandığı gösterilerde, şu ana kadar yüzü aşkın Keşmirli hayatını kaybetti, 5 binden fazla sivil yaralandı.
 
"Keşmir sorununun asıl nedeni Hindistan'ın politikalarıdır"
 
Hindistan’ın eski Başbakan Yardımcısı Ömer Abdullah ise Yeni Delhi’nin Keşmir politikasını eleştirerek “ Hindistan devletinin yetkilileri kendileri için en rahat ve basit yolu seçerek tüm sorumluluktan kaçıp Pakistan’ı suçlamaktalar” ifadelerini kullandı.
 
Tasnim Haber Ajansı'nın haberine göre, Hindistan’ın Keşmir politikasının yanlış olduğunu vurgulayan Ömer Abdullah Hindistan makamlarının gerçeklerden kaçtığını belirterek “Keşmir krizinin asıl nedeni de budur” dedi.
 
Kendisinin Hindistan devlet adamlarını bir çok kez Keşmir konusunda uyardığını belirten Ömer Abdullah, Keşmir krizi nedeniyle Pakistan’ı suçlamanın yersiz olduğuna işaret ederek Hindistan’ın bu krizi çözmek istemediğini kaydetti.
 
Hindistan ile Pakistan arasında Keşmir krizi nedeniyle uzun süredir sorunlar yaşanmakta. Uluslararası toplum Keşmir’i bağımsız bir bölge olarak kabul ederken Hindistan Keşmir üzerinde hak iddia etmiş ve bölgedeki Müslümanlara yönelik etnik temizlik yapmaktadır.
 
20 yıllık süre içerisinde Hindistan’ın Keşmir’de 50 bin Müslümanı katlettiği belirtiliyor. Hindistan işgali altındaki Keşmir başkenti Srinagar her 3 sivile 1 asker düşmesiyle dünyanın en militarize şehri durumunda bulunuyor. 
 
Hindistan ve Pakistan arasında, İngiltere'den bağımsızlıklarını kazandıkları 1947'den bu yana tartışma konusu olan Cammu Keşmir'de yaşanan şiddet olaylarında 70 bin kişi hayatını kaybetti.
 
Cammu Keşmir'deki direniş grupları, 1989'dan beri bağımsızlık ya da Pakistan'a bağlanmak için eylemler yapıyor. 
 
İlgili yazılar:
 
 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09