Kenya'da saldırı: En az 28 ölü

Kenya’da bir yolcu otobüsü silahlı bir grup tarafından saldırıya uğradı ve içindekilerden Müslüman olmayan en az 28 kişi öldürüldü. Saldırıyı Kaide bağlantılı Eş Şebab üstlendi.

Kenya’da ülkenin kuzeyindeki Mandela kentinden başkent Nairobi’ye giden bir yolcu otobüsü silahlı bir grubun saldırısına uğradı. Yerel basın yolculardan en az 28’inin öldürüldüğünü duyurdu.

Al Jazeera’nin edindiği bilgiye göre saldırı yerel saatle sabah 05:45’te, yolculuğun 8. kilometresinde gerçekleşti.

Yaklaşık 100 kişiden oluşan silahlı saldırganlar otobüsü durdurdu ve yolcuları dışarı çıkardı. Sonrasında yolcular dinlerine göre gruplara ayrıldı. Müslüman olmayanlar öldürülürken Müslüman olanlar serbest bırakıldı. Öldürülenler arasında Nairobi’deki evine hafta sonu tatili için giden iki güvenlik görevlisi ve bir öğretmen de var.

Saldırganlar otobüsü de kaçırmak istedi ama bir süre sonra, otobüsü toprak ara yollara saplandığı için terk etmek zorunda kaldılar.

Saldırıyı, El Kaide bağlantılı Somalili silahlı grup Eş Şebab üstlendi. Somali sınırındaki Mandela kenti ve çevresinde bu örgüt tarafından gerçekleşen saldırılar sebebiyle 2011 yılında buraya askeri takviye yapılmıştı.

Eş Şebab, Eylül 2013’te de Nairobi’de bir alışveriş merkezine saldırmış ve 77 kişiyi öldürmüştü. Örgüt, Haziran 2014'te Mpeketoni kentinde bir karakol, iki otel ve bir bankaya saldırıp 48 kişiyi, Temmuz ayında ise Lamu Adası ve Tana Nehri bölgesindeki turistik bölgelere saldırıp 29 kişiyi öldürmüştü.

Güney Somali'yi elinde bulunduran Eş Şebap ile Somali ve Kenya devletlerinin orduları ile uluslararası güçler silahlı mücadele veriyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09