SİYASET

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 5.2.2019 09:15:12

Karamollaoğlu: Birtakım görüş farklılıklarımız olsa da Gül ve Davutoğlu bizde siyaset yapabilirler

T24'den Gökçer Tahincioğlu'na konuşan Saadet Lideri Temel Karamollaoğlu eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile AK Parti’den kopanlara Saadet Partisi’nin kapısının açık olduğunu söyledi. Karamollaoğlu: Birtakım görüş farklılıklarımız olsa da Gül ve Davutoğlu bizde siyaset yapabilirler

T24'den Gökçer Tahincioğlu'na konuşan Saadet Lideri Temel Karamollaoğlu eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile AK Parti’den kopanlara Saadet Partisi’nin kapısının açık olduğunu söyledi.
 
Neden seçim ittifakına girmediniz?
 
Net söyledik. Hiç yapmadık. Ne Kılıçdaroğlu’na, ne Meral hanıma karşı hiçbir zaman husumet beslemedik. Bazı noktalarda politikalarımız uyuşuyor, bazen uyuşmuyor. Genel seçimde vardı ittifak. Yüzde 10 barajı vardı. Baraj endişemiz olduğu için böyle bir ittifakı olmazsa olmaz olarak gördük. Niye öbür tarafta (AK Parti-MHP) olmadık. Bize aslında ciddi bir şey gelmedi de o politikaları tasvip edecek noktada değildik.
 
Gelmedi mi, oysa iktidarın Saadet Partisi’nde ısrarcı olduğu gibi bir görüntü vardı.
 
Az çok söylenen sözlerin arkasında yatanı görüyoruz. Biz kimliğimizi terk ederek bir yerde varız diyemeyiz. Çok net ifade ettik. Bu politikalardan vazgeçilmeden de meselelerin Türkiye’de çözülemeyeceğini gördük. Ama biz düşman olalım demedik ki. Genel seçimde bir yüzde 10 vardı, ikincisi de başkanlık sistemi bu haliyle fayda sağlamayan bir sistem. Çoğunluğu elde edersek başkanlık sistemini kaldırabiliriz diyorlardı CHP ve İYİ Parti. Bize göre başkanlık da kalabilir ama sorgulanabilir olma şartıyla. Meclis’in denetleyebileceği bir sistemde, Meclis’in üstün olması şartıyla. Oysa Meclis yok ki, hükmü yok artık. Kararname ile ülkeyi yönetiyorlar.
 
Seçim sonrası çok konuşuluyor. Siyasette yeni bir tablo oluşabileceği söyleniyor. Sizin de Abdullah Gül’le temasınız vardı, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ismini ortaya attınız. Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ile o temas sürüyor mu? Aktif siyaseti sizde ya da başka partide yapma düşünceleri var mı?
 
Ben bunu farklı ortamlarda da dile getirdim. Düne kadar AK Parti’de politika yapıp, artık bu işin böyle gitmeyeceğine inanan ciddi bir kadro var. Abdullah Gül bunlardan bir tanesi. Hain ilan ettiler. Gönül rahatlığıyla gittim, teklif ettim. O zaman ittifak olsa aday olabilecekti. Böyle olunca, bu arkadaşlarımızda bir çekingenlik ister istemez doğdu. Sadece Gül için demiyorum. İktidar partisinin içinde görevi olmayan eski bakanlar, vekiller, belediye başkanları, yüzde 90’dan fazlası AK Parti’den kopmuş vaziyette. Alenen söylemiyorlar. Belki gidip istifa da etmediler üyelikten ama koptular.
 
“Susmamaları, çekinmemeleri gerekir”
 
Bunu bir endişe vesilesi görüp susmamaları, çekinmemeleri gerekir kanaatindeyim. Bu mevkilerde bulunanlar çekinirse başkaları daha çok çekinir. Yanlışlığı gördüklerinde çok açık, net şekilde ifade etmelerine ihtiyaç var. Bu onlar üzerinde de bir güven duygusu oluşturur. Onlar susunca millet tereddüt içinde kalıyor. Belki de destekliyorlar kanaati doğuyor. Seçimlerden sonra sayın Gül’le bir kere konuştum. Bazı arkadaşlarla da temaslarımız oldu, olmadı değil ama şu anda onlardan bir talep gelmeyince onları fazla zorlamayı da etik bulmuyorum. Ama çok açık ifade ettim. Kendilerinin bunu aleni yapmaları icap eder, yanlışa yanlış, doğruya doğru demeliler ki topluma bir moral gelsin.
 
“Dönecekleri söyleniyor”
 
Siyasete dönme havası görüyor musunuz?
 
Bu söyleniyor. Yalnız yeni oluşumlar hele ki bu kadar çekingenlikten sonra zor tutarlar. Onun için biz söyledik. Bizim kapımız herkese açık.
 
“Burada siyaset yapabilirler”
 
Burada siyaset yapabilirler. Büyük bir kesimle bizim temel prensiplerde uyuşabileceğimiz kanaatindeyim. Bu arkadaşlarımız da Erbakan hocadan kopup AK Parti’de görev aldıkları zaman Erbakan hocanın ortaya koydukları bütün prensipleri yok farz etmediler. Sadece şu kanaate vurgu yapıyorlardı. Belli çevreler Erbakan hocanın iktidara gelmesini istemiyor. O halde biz harekete geçelim, bir şeyler yapalım. Bunu yaparken de bu çevrelere sempati kurarak, işbirliği yapalım diye yola çıktılar. Ama geldiğimiz nokta ne kadar Milli Görüş’e dönüyoruz deseler de artık AK Parti Milli Görüş’ü terk etti çünkü temel prensiplerdir Milli Görüş.
 
Saadet Partisi’ne yakınlar
 
Sayın Gül ya da diğer kopanlar sizce AK Parti’ye, size mi daha yakınlar?
 
Şu anda Saadet Partisi’ne yakındır. Her noktada aynı şeyi mi görürüz. Hayır. Mesela Suriye politikasında biz Davutoğlu gibi düşünmüyoruz. O doğru olduğuna inanıyordu, biz tamamen yanlış diyoruz. Aynı konuda ısrarlı mı onu bilmem. Her noktada ille de ittifak edeceğiz diye bir kanaat yok ama temel ilkelerde uzlaşabileceğimizi tahmin ediyorum. Kalkınma dediğinizde Tayyip beyin kalkınma anlayışı Türkiye’yi kalkındırmadı, perişan etti. Onlar da bunu görüyorlar sanırım.
 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09