Karadavi'den Ezher'e Rest

Karadavi, Mısır'daki gelişmelerle ilgili olarak Ezher Şeyhi'nin tutumuna karşı çıkarak Yüksek Âlimler Kurulu üyeliğinden istifa etti.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Şeyh Dr. Yusuf el-Karadavi, Yüksek Âlimler Kurulu’ndan istifa etti. İstifasını Ezher Şeyhi’ne değil, kurumun gerçek sahibi olan Mısır halkına sunduğunu ilan eden Karadavi, Ezher Şeyhi’nin makamını ve ona yakın makamları, zorbacı askeri darbe lehine silah zoruyla ele geçirilmiş cumhurbaşkanlığı makamı olarak nitelendirdi. İlaveten; “Bir gün Mısır halkı özgürlüğüne kavuşacak ve âlimler kendi özgür iradeleriyle şeyhlerini ve yüksek âlimler konseyini seçecek.” şeklinde konuştu.

Devamında ise; “Ben, Mısır halkına şunları söylemek istiyorum; Elhamdülillah, ben 88 yaşındayım. Ve herhangi bir makama ihtiyacım yok. Allah (c.c) bana, halkın rızası ve onayıyla ve bütün İslam âleminde hükümdarlıkla ikramda bulundu. Ben, milletimin içinde bulundukları ve onları gasp eden bu konumdan kurtulmalarından başka bir şey istemiyorum. Milletim özgürlüğüne kavuşmayı hak ediyor. Özgür Ezher ise onların temel taşlarından biridir.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Mısır’daki darbeci güçlerin iç işlere dâhil olmasıyla Ezher’e bağımsızlığını kaybettirdiğini söyleyen Karadavi, Ezher Şeyhi’ne ve zorbacı hükümete olan bağlılığından uzaklaşmak için Yüksek Âlimler Kurulu’na istifa talebini sunduğunu belirtti.

Karadavi son olarak, Mısır, Suriye, Irak, Filistin, Somali ve bütün İslam ülkelerindeki şehitler için merhamet çağrısında bulundu.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09