GÜNDEM

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 2.6.2018 17:51:53

Kalın: ABD'nin Filistin halkının korunmasına ilişkin tasarıyı veto etmesi şaşırtıcı değil

Kalın, ABD'nin Filistin halkının korunmasına ilişkin tasarıyı veto etmesine ilişkin, "ABD yönetiminin Filistin halkının korunmasına ilişkin tasarıyı veto etmesi şaşırtıcı değil." ifadelerinde bulundu. Kalın: ABD

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın, ABD'nin Filistin halkının korunmasına ilişkin tasarıyı veto etmesine ilişkin, "ABD yönetiminin Filistin halkının korunmasına ilişkin tasarıyı veto etmesi şaşırtıcı değil." ifadelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin, Filistin halkı için koruma talep eden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tasarısını veto etmesinin şaşırtıcı olmadığını belirterek "Bu, haklının değil güçlünün yanında olduklarını bir kez daha teyit ediyor." dedi.

Kalın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Filistin halkı için koruma talep eden BMGK tasarısının ABD tarafından veto edilmesine tepki göstererek "ABD yönetiminin, Filistin halkının korunmasına ilişkin tasarıyı veto etmesi şaşırtıcı değil." değerlendirmesinde bulundu.

İbrahim Kalın, şu ifadelerde bulundu:

"Bu, haklının değil güçlünün yanında olduklarını bir kez daha teyit ediyor. Filistin halkı ve Kudüs yalnız değildir. Haklı davalarına desteğimiz devam edecek."

Dışişleri Bakanlığı: Tasarının veto edilmesinin izahı yoktur

Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklama ile ABD'nin Filistinlilerle ilgili Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyine sunulan karar tasarısını veto etmesine tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Gazze'de 14 Mayıs'ta yaşanan katliam sonrası Kuveyt'in BM Güvenlik Konseyine sunduğu karar tasarısının ABD'nin oyuyla veto edilmesini esefle karşılıyoruz." ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Uluslararası barış, istikrar ve güvenliğin korunmasında birincil derecede yetkili ve sorumlu kurum olan BM Güvenlik Konseyinde, barışçı gösteri hakkını kullanan masum sivilleri hedef alan katliamın kınanmasını içeren ve BM Genel Sekreterine işgal altında yaşayan Filistinlilerin güvenlik, korunma ve refahının sağlanmasını teminen uluslararası koruma mekanizması dahil önerilerde bulunma çağrısında bulunan tasarının veto edilmesinin izahı yoktur."

Bakanlık açıklamasında, Türkiye'nin başta BM Genel Kurulu olmak üzere bütün platformlarda Filistin davasının takipçisi olmayı sürdüreceği belirtildi.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09